Czas na drugą połowę (komentarz walutowy 09.08.2017)

Pierwsza połowa tygodnia nie rozpieszcza ilością danych. Dziś kilka publikacji zaprezentowanych zostanie w USA. Ich znaczenie dla rynku jest drugorzędne. Inwestorzy czekają na dane, które pojawia się w czwartek oraz piątek.

Ważniejsze dane makroekonomiczne w dalszej części dnia:

16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

 

Inne czynniki mające wpływ na kurs walut:

Główna para walutowa:
W związku z pozytywnymi odczytami dotyczącymi miejsc pracy w USA rynek, wbrew oczekiwaniom, dostał wczoraj sygnał do delikatnego umocnienia USD. Bardzo możliwe jest jednak, że w najbliższych miesiącach siły euro i dolara będą się równoważyć.

Pary powiązane ze złotym:
Podbicie awersji do ryzyka osłabiło dziś nieco PLN. W kolejnych tygodniach  niesprzyjające mogę okazać się też: polityka Fed, przyszła polityka ECB i małe zainteresowanie RPP odnośnie zacieśniania stóp o czym wspominaliśmy wczoraj.

Zachowanie walut w trakcie dzisiejszej sesji:

EUR/USD średnia wartość 1,17
Wczoraj eurodolar w najlepszym momencie dnia wyniósł 1,1824, jednak dziś spadł do 1,1721 tj. wartości najniższej od tygodnia.

EUR USD Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


EUR/PLN średnia wartość 4,26

To już kolejny dzień, gdy euro odnotowuje nieco silniejszą pozycję. Spokój może się jednak zachwiać dopiero po wyraźnym przekroczeniu granicy 4,27.

EUR PLN Ekantor.pl Kursy Walut
źródło: bankier.pl

 

USD/PLN średnia wartość 3,64
Umocnienie dolara w głównej parze umocniło go także w pozycji ze złotówką. W kolejnych dniach czekają nas odczyty z USA, które mogą zmienić wykres.

usd pln kurs walut Ekantorpl
źródło: bankier.pl

 

CHF/PLN średnia wartość 3,77
Frank powoli się umacnia. Kurs CHF/PLN odbił się z zeszłotygodniowej okolicy osiągającej nawet 3,6756 i dziś oscyluje w obrębie 3,71 – 3,77.

CHF PLN Ekantor.pl Kursy Walut
źródło: bankier.pl

 

GBP/PLN średnia wartość 4,72
Także funt jest dziś silniejszy względem złotego. Brytyjskiej walucie wciąż jednak ciąży Brexit a patrząc na pozycję w parze PLN w ostatnich tygodniach złotówkę możemy określać jako mocną.

GBP PLN Ekantor.pl Kursy Walut
źródło: bankier.pl
09.08.2017
Katarzyna Orawczak