Czerwiec może budzić emocje. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 29.05-02.06.2017)

Przełom maja i czerwca okazał się dla polskiej waluty czasem relatywnego spokoju. Rynek w tym czasie stawiał pytania o przyszłą politykę pieniężną dwóch banków centralnych: Fed oraz EBC. Odpowiedzi mogą pojawić się niebawem.

 

Wiele pytań na początku miesiąca

Z powodu świętowania w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych Dnia Pamięci, tydzień dla dolara rozpoczął się później. Na wiadomość najsilniej oczekiwaną przez rynek trzeba było jednak poczekać do piątku. Comiesięczne dane na temat sytuacji na rynku pracy mogły bowiem rzucić światło na ścieżkę podwyżek obraną przez Rezerwę Federalną. Z drugiej strony oceanu pojawiają się natomiast pytania o to czy EBC zdecyduje się wycofać z ultra-luźnej polityki. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 PLN.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Coraz głośniej o EBC

Silną pozycję w parze z euro udało się utrzymać złotemu, choć na koniec tygodnia zaczął on nieco tracić na mocy. W ostatnich dniach w kalendarzu makroekonomicznym pojawiło się kilka interesujących danych z państw Europy, ale nie wywoływały one silnej reakcji na wykresie EUR/PLN. Tutaj nastroje przede wszystkim dyktowane są przez doniesienia na temat możliwej zmiany retoryki w EBC, a także sytuacją w głównej parze walutowej. Inwestorzy wyczekują więc konferencji Mario Draghiego, po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych zaplanowanym na 8 czerwca. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Pytanie o ilość podwyżek
Tydzień rozpoczął dolar na silniejszej pozycji i jeszcze we wtorek w kulminacyjnym momencie jego wartość sięgnęła 3,76 PLN. Na półmetku kurs USD/PLN stracił na wartości, jednak czwartkowy raport ADP podsycił oczekiwania inwestorów, co do oficjalnych danych z rynku pracy, które okazały się być rozczarowujące. Mimo, że rynek przekonany jest o tym, że na najbliższym posiedzeniu FOMC zdecyduje się na zacieśnienie polityki, wciąż jednak otwarte pozostaje pytanie, czy na przestrzeni 2017 pojawi się jeszcze jedna podwyżka. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z kraju

Na koniec tygodnia nieznaczne umocnienie można było zaobserwować na wykresie CHF/PLN, mimo to pozycja złotego wciąż pozostaje silna. Krajowy kalendarz makro skupiał uwagę przede wszystkim w środę oraz czwartek. Finalne PKB przewyższył oczekiwania i w ujęciu rok do roku wykazało dynamikę 4,2%. Słabiej od oczekiwań zaprezentował się natomiast wskaźnik inflacji CPI, który przy prognozie 2% wyniósł 1,9%. Rozczarowaniem okazał się także indeks PMI dla przemysłu. Dla złotego kluczowe wciąż pozostają czynniki globalne, a te sprawiają, że dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła dziś 3,84.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele czynników ryzyka

Wahania pojawiły się w notowaniach funta, jednak brytyjska waluta wciąż pozostaje osłabiona i w szczycie zdołała sięgnąć wartości 4,83 PLN.  Taka sytuacja jest wynikiem kilku czynników. Obudzone w zeszłym tygodniu obawy geopolityczne, zbliżające się wybory oraz negocjacje z Unią Europejską sprawiają, że inwestorzy zachowują dystans wobec GBP. W kalendarzu makro uwagę skupiał przede wszystkim indeks PMI dla przemysłu, który przewyższył prognozy. Taka koniunktura sprawia, że dziś średnia wartość funta wyniosła 4,80 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.06.2017
Katarzyna Orawczak