Dobry czas złotego. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 20-24.03.2017)

To był tydzień osłabionego dolara i wzmożonego apetytu na ryzyko. Tydzień rozważań nad retoryką Fed, nad realizacją planów Donalda Trumpa oraz nabierania dystansu do wyborów we Francji. Niestety, był to również tydzień naznaczony tragedią w Londynie.

 

Problemy dolara

Kondycja amerykańskiej waluty nie jest w ostatnim czasie najlepsza. Dolar traci na przewidywalności Rezerwy Federalnej, natomiast sygnały o możliwej wcześniejszej podwyżce w ECB podbijały dodatkowo wycenę euro. Pojawiły się również niepewności związane z realizacją przedwyborczych obietnic Donalda Trumpa. Z tego powodu inwestorzy szczególną uwagę skupili na głosowaniu w sprawie zastąpienia reformy “Obamacare”, które zostało w czwartek przełożone. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Poprawa nastrojów

Można powiedzieć, że złoty powitał wiosnę w bardzo dobrym nastroju. Taka sytuacja wynikała m.in. z uspokojenia niepokojów związanych z ewentualnym zwycięstwem eurosceptycznej kandydatki do fotelu prezydenckiego we Francji. Poniedziałkowa, pierwsza debata telewizyjna korzystnie wpłynęła na waluty rynków wschodzących, z czego skorzystał również złoty. Z ważniejszych danych z Eurolandu w piątek napłynęły informacje odnośnie wstępnych indeksów PMI. Zarówno dla strefy usług jak i przemysłu wskaźniki te przewyższyły oczekiwania. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek również USD/PLN

Kończący się dziś tydzień to także słabość dolara wobec polskiej waluty. Wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli Fed nie zdołały podsycić oczekiwań wobec trzech podwyżek jeszcze w tym roku. Opublikowane na koniec tygodnia dane dotyczące indeksów PMI również nie pomogły amerykańskiej walucie. Wstępny odczyt ze strefy przemysłu przy prognozach 54,9 wyniósł 53,4. Rozczarowaniem okazał się być również PMI dla usług. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,95 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

W krajowym kalendarzu makroekonomicznym nie znalazło się zbyt wiele danych. Uwagę zwrócił przede wszystkim protokół z ostatniego posiedzenia RPP, w którym pojawiło się nieco jastrzębich sygnałów. Niektórzy członkowie rady zauważyli bowiem, że jeżeli pojawi się silniejsza presja inflacyjna – podniesienie stóp jest niewykluczone. Oprócz raportu inwestorzy w ostatnich dniach zapoznali się również z odczytami dotyczącymi koniunktury konsumenckiej i i gospodarczej oraz stopy bezrobocia, która okazała się zgodna z przewidywaniami i wyniosła 8,5%. Dziś średni kurs pary CHF/PLN wyniósł 3,98.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Kilka dni przed Brexitem

Wielka Brytania w obliczu zamachu pozostała silna. Podobnie jak waluta tego kraju, która mimo że pozostaje relatywnie słaba, to w ostatnich dniach udało jej się nieznacznie odbudować pozycję, a to za sprawą solidnych odczytów dotyczących inflacji, które wzmagały apetyt na zacieśnienie polityki ze strony BoE. Bank może jednak zachowywać większą ostrożność w związku z zaplanowanym na 29. marca oficjalnym rozpoczęciem procedury opuszczenia struktur UE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,93 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.03.2017
Katarzyna Orawczak