Dolar silniejszy. Komentarz walutowy 08.01.2018

Na początku nowego tygodnia dolar zyskuje na wartości. W trakcie poniedziałkowej sesji w Europie uwaga skupiona jest na danych, natomiast w USA na wystąpieniach bankierów. Nie brakuje również emocji o charakterze politycznym.

 

Sytuacja na rynku pracy nie zaszkodziła dolarowi

Po raz kolejny rozbieżność pomiędzy raportem ADP, a oficjalnymi danymi o sytuacji na amerykańskim rynku pracy okazała się spora. Mimo słabszych odczytów, amerykańska waluta zdołała umocnić pozycje i dziś kurs EUR/USD pokazał wartość 1,19. Po części wynika to z faktu, że odczyt nie jest zaskoczeniem dla Rezerwy Federalnej, w związku z tym oczekiwania, co do kolejnej podwyżki nie zmieniają się. Rynek spodziewa się, że bank zdecyduje się na taki ruch w trakcie marcowego posiedzenia.

 

Dane z Europy, w USA wystąpienia bankierów

W kalendarzu makro nie zabrakło dziś danych, które do południa prezentowane były po stronie europejskiej. O godzinie 08:00 opublikowano wynik zamówień w niemieckim przemyśle. Następnie uwagę inwestorów przykuła poprawa nastrojów wśród inwestorów finansowych w strefie euro. Indeks Sentix przy prognozowanych 31,2 wyniósł 32,9 pkt. W dalszej części dnia rynek skupi się na wystąpieniach bankierów w USA.

 

Polityczne emocje w Polsce, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii

Na początku tygodnia nie zabraknie również emocji związanych z polityką. W Polsce wyczekiwane są zmiany w gabinecie nowego premiera, jednak nie powinny być to zmiany ciążące na złotym. Plany związane z przetasowaniem w rządzie potwierdziła również brytyjska premier Theresa May. Natomiast w Niemczech pojawia się szansa na zawiązanie wielkiej koalicji CDU, CSU i SPD.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
09:15 Inflacja konsumencka- Szwajcaria
09:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
10:30 Indeks Sentix – Strefa Euro
18:40 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA
19:35 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA
22:25 Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren) – USA

08.01.2018
Katarzyna Orawczak