Dużo życzeń na nowy rok na rynkach. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26-30.12.2022

Ostatni tydzień roku nie przynosi wiele znaczących dla rynku walut danych, ale to nie czas na podsumowania w krótkim okresie, ale bardziej te długodystansowe.

Rok rozpoczął się Polskim Ładem i to mocno nadwyrężyło finansową cierpliwość Polaków, a to przecież nie było najgorsze co mogło się zdarzyć w mijającym roku. Roku, który również dla inwestorów nie był szczególnie udany. Po zawirowaniach spowodowanych lockdownem, rozgorzała wojenna zawierucha za naszą wschodnią granicą. I to również miało wyłącznie zły wpływ na sytuację na rynkach. Sankcje co prawda dotknęły Rosję, jednak w konsekwencji cała Europa boryka się z kryzysem energetycznym i potężnymi zawirowaniami na rynkach finansowych. Do tego doszła inflacja, która w niektórych krajach sięgnęła szczytów. Na nią nie mogły nie odpowiedzieć banki centralne, a to podwyższyło kredyty i doprowadziło do pogorszenia nastrojów i sytuacji sporej części społeczeństwa.

W nowy rok wypada wchodzić z pełnią nadziei, o którą jednak trudno, jeśli się dokładnie obserwuje sytuacje na rynku.

Euro kończy z przytupem

Swój najgorszy czas w roku europejska waluta przeżywała wczesną jesienią, kiedy dolar „zbił ją” do poziomu 0,95. Powyżej kursu 1,0 euro zaczęło się wznosić początkiem listopada. Jednak to i tak bardzo daleko od szczytów w parze EUR/PLN, które obserwowaliśmy w 2008 roku.
Cały tydzień cena euro w odniesieniu do dolara rosła, a finalnie w parze EUR/PLN 30 grudnia 2022 roku mamy średni kurs na poziomie 1,06.

EUR/USD

eur-usd- komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

W drodze ku lepszemu?

Tegoroczne maksimum euro osiągnęło w parze ze złotówką w marcu, kiedy przekroczona została psychologiczna bariera na poziomie 5 złotych za jedno euro. wytchnienie przyniosła wiosna, które jednak szybko się skończyła i z poziomu 4,57 musieliśmy się przenieść w nieco wyższe okolice. Koniec roku wygląda lekko spadkowo. Ostatni tydzień rozpoczął się stosunkowo niezłym dla złotówki kursem 4,63. W ciągu tygodnia jednak nie udało się zachować tego poziomu i rok kończymy średnim kursie w parze EUR/PLN na poziomie 4,67.

EUR/PLN

eur-pln- komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Oddalamy się od piątki

Inaczej niż w przypadku pozostałych kluczowych walut, dolar najdroższy nie był w marcu, a w październiku, kiedy to trzeba było za niego płacić aż 5 złotych. Początek ostatniego w 2022 roku tygodnia wyznaczył doły w relacji dolara do złotówki (27 grudnia 2022 – 4,35), później zaliczyliśmy górkę na poziomie 4,35. Tak czy inaczej koniec roku jest powrotem do wczesnoletnich średnich poziomów, a co więcej nie wróży nic złego na najbliższe miesiące. Zawłaszcza, że polityka Rezerwy Federalnej znów będzie wyznaczać przyszłość dolara. Dziś średni kurs USD/PLN to 4,38.

USD/PLN

usd-pln- komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Ostatnia w tym roku fala wznosząca

Rok rozpoczęliśmy płacąc za franka 4,31. Później mieliśmy do czynienia ze skokiem aż do poziomu 4,87 w początkach marca. Wiosna zakończyła się spadkami do 4,36 za jednego franka. W lecie było już tylko gorzej, frank skoczył do niewidzianych wcześniej poziomów. Wczesną jesienią za jednego franka płaciliśmy w górce średnio nawet 5,12 złotego. Pozostała część jesieni upłynęła pod znakiem obniżek, które na krótko pozwoliły płacić 4,68
Od początku tego krótszego tygodnia frank drożał, a zaczęło się od poziomu 4,69. Już we środę szwajcarska waluta była aż o siedem groszy droższa. Końcówka tygodnia przyniosła stabilizację na poziomie 4,74, a ostatni tydzień roku kończymy w parze CHF/PLN kończymy średnim kursem na poziomie 4,75.

CHF/PLN

chf-pln- komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt nie skory do zaskakiwania

W ciągu minionego pięciolecia funt nie był nigdy tak drogi jak w marcu 2022 roku. Więcej niż 6,06 zł za jednego funta płaciliśmy wcześniej tylko pod koniec 2015 roku. Najniższy średni kurs w parze GBP/PLN notowano w minionym roku w lutym (5,31), czerwcu (5,33), wrześniu (5,27) i pod koniec grudnia 2022 roku (5,25). W perspektywie kilku lat funt brytyjski nie ma wielu powodów do entuzjazmu, co sprawia, że nie spodziewamy się kursu na poziomie wiele wyższym niż 5 zł za jednego funta.
W ostatnim tygodniu roku funt dotarł do maksimum na poziomie 5,33 zł. Finalnie jednak rok kończy się średnim kursem 5,28 w parze GBP/PLN.

GBP/PLN

gbp-pln- komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl
30.12.2022
Ekantor.pl