Emocje jeszcze nie opadły. Komentarz walutowy 04.02-08.02.2019

Ubiegły tydzień obfitował w informacje związane z dolarem. Najwięcej emocji dostarczyła inwestorom “gołębia” Rezerwa Federalna. W nadchodzących dniach decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie natomiast Rada Polityki Pieniężnej oraz Bank Anglii. Pod względem danych czekamy na publikację indeksów PMI dla usług oraz przesuniętych przez government shutdown odczytów z USA. Rynek zwróci również uwagę na słowa Jerome Powella. W połowie tygodnia odbędzie się natomiast wystąpienie prezydenta USA.

Po stronie USA

Emocje towarzyszące głównej parze walutowej w ostatnich dniach związane były przede wszystkim z wydarzeniami wokół dolara. Pierwszą informacją, na którą warto było zwrócić uwagę, było zawieszenie w Stanach Zjednoczonych government shutdown. Jest to jednak działanie tymczasowe, ponieważ jeśli do połowy lutego kwestia budowy muru na granicy z Meksykiem nie zostanie rozwiązana, to government shutdown powróci. Kolejne dni skupiły jednak uwagę rynku wokół posiedzenia FOMC. Choć decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie okazała się być zgodna z oczekiwaniami rynku, to zaskoczeniem okazała się “gołębia” postawa Rezerwy Federalnej. W międzyczasie inwestorzy czekali na sygnały na temat negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Ustalenia pomiędzy potęgami nie były jednak rozstrzygające. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,14.

EUR/USD
EUR-USD kurs walut ekantor.pl wymiana walut online
źródło: bankier.pl

Euro otrzyma niewiele danych

Notowania pary EUR/PLN pozostają pod wpływem nastrojów panujących na szerokim rynku, a te w ostatnich dniach dyktowane były przez dolara. Po stronie europejskiej najwięcej emocji związanych było w tym czasie z Brexitem. W kalendarzu makroekonomicznym Eurolandu uwagę przykuwał natomiast wstępny odczyt PKB za IV kwartał (1,2% r/r). W nadchodzących dniach na Starym Kontynencie czeka nas kontynuacja publikacji indeksów PMI (wtorek). Wówczas zaprezentowana zostanie również grudniowa sprzedaż detaliczna, jednak nie powinna ona wywołać zbyt wielu emocji. Więcej uwagi rynek może poświęcić danym z Niemiec, gdzie zaprezentowane zostaną informacje dotyczące przemysłu. Dziś średnia wartość euro wynosi 4,28 PLN.

EUR/PLN
eur pln kurs walut ekantor.pl wymiana walut online kantor internetowy
źródło: bankier.pl

Publikacja opóźnionych danych

Dolar próbuje wrócić do formy po ostatnim, “gołębim” komunikacie ze strony Fed. Pomogły mu w tym piątkowe payrolls, które pokazały wzrost zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 304 tys. (zakładano 165 tys.) Rozczarowanie przyniosła jednak dynamika płac oraz wzrost stopy bezrobocia. W tym tygodniu czeka nas publikacja zaległych danych z USA. Opóźnienie wynikało rzecz jasna z trwającego government shutdown. Odczyty nie powinny jednak znacznie zmienić obrazu wokół amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócą natomiast uwagę na stanowisko przedstawicieli banku centralnego, w tym jego szefa – Jerome Powella. W połowie tygodnia zaplanowane jest również wystąpienie publiczne Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,74 PLN.
USD/PLN

USD/PLN
usd-pln kurs walut ekantor.pl wymiana walut online kantor internetowy
źródło: bankier.pl

Decyzja RPP

W ślad za dolarem podąża frank szwajcarski, który w ubiegłym tygodniu odnotował spadek do wartości 3,72 PLN. W tym czasie w Polsce GUS podał wstępny szacunek PKB. Zgodnie z publikacją Produkt Krajowy Brutto w Polsce wzrósł w 2018 roku o 5,1% r/r. W roku poprzednim było to 4,8%. W tym tygodniu poznamy natomiast decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Mimo solidnego PKB nie oczekuje się zmiany stanowiska. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.

CHF/PLN
chf-pln kurs walut ekantor.pl wymiana walut online kantor internetowy
źródło: bankier.pl

Brexitowe emocje

Ubiegłotygodniowe głosowanie parlamentu nad poprawkami do umowy rozwodowej z UE nie przekreśliło tzw. “no deal Brexit”. Co prawda politycy nie chcą opuszczać Unii bez porozumienia, ale też trudno im zaproponować alternatywne rozwiązania. Są oni przeciwni procedurze backstopu, w związku z czym przed premier Theresą May postawione zostało trudne zadanie wynegocjowania zmian jego warunków. Temat ten może wywoływać wahania na wycenie funta przynajmniej w pierwszej połowie lutego. W międzyczasie inwestorzy będą mieli okazję sprawdzić, jak w tej sytuacji odnajduje się BoE. W czwartek odbędzie się bowiem posiedzenie banku w sprawie stóp procentowych. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,88 PLN.

GBP/PLN
gbp-pln kurs walut ekantor.pl wymiana walut online kantor internetowy
źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Poniedziałek 04.02.2019

10:30 Indeksy Sentix – Strefa euro
11:00 Inflacja konsumencka, wst. – Włochy
11:00 Inflacja producencka – Strefa euro
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) – USA

Wtorek 05.02.2019

09:15 Indeks PMI dla usług – Hiszpania
09:55 Indeks PMI dla usług, fin. – Niemcy
10:00 Indeks PMI dla usług, fin. – Strefa euro
10:30 Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
15:45 Indeks PMI dla usług, fin. – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA

Środa 06.02.2019

Wystąpienie prezydenta USA (Donald Trump) – USA
Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
14:30 Handel zagraniczny – USA
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
16:00 Komunikat po posiedzeniu RPP – Polska
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

Czwartek 07.02.2019

01:00 Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell) – USA
08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
09:00 Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r) – Hiszpania
09:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
13:00 Decyzja ws. stóp procentowych – Wielka Brytania
13:00 Protokół z posiedzenia BoE – Wielka Brytania
13:00 Kwartalny raport BoE nt. inflacji – Wielka Brytania
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA

Piątek 08.02.2019

01:30 Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – USA
07:45 Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
08:00 Handel zagraniczny – Niemcy

04.02.2019
Ekantor.pl