Jeszcze wakacyjnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 7-11.08.2023

Zapowiedź daty wyborów parlamentarnych w Polsce, ważne dane o inflacji za oceanem i szczyt sezonu – co wpłynęło na waluty w mijającym tygodniu?

Co prawda w ostatnich dniach złoty i inne waluty regionu nieco się osłabiły. Nie zmienia to jednak faktu, że chociaż polska waluta nieco wyhamowała impet, nadal pozostaje najsilniejsza w regionie. W Czechach inflacja wyniosła w lipcu 8,8% wobec czerwcowego 9,7%, zaś waluta naszych południowych sąsiadów potaniała około 1,5%.

Pierwszy tydzień sierpnia zakończyliśmy emocjonującymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się słabsze od oczekiwań. Przybyło około 187 tysięcy miejsc pracy poza rolnictwem, co jest wynikiem najsłabszym od końca 2020 roku, spodziewany przyrost miał sięgnąć około 200 tysięcy. Kolejne dane z rynku pracy dopiero na początku września, a później ogłoszenie decyzji Rezerwy Federalnej na temat stóp procentowych.

Nieznacznie, ale spada inflacja konsumencka CPI rok do roku w Niemczech z 6,4 na 6,2%. Co innego zdarzyło się za oceanem, gdzie lipcowa inflacja konsumencka przyspieszyła z 3 na 3,2%. Pozostaje więc pytanie czy wobec tego wzrosną po wakacjach stopy procentowe w USA. Roczna dynamika CPI wypada co prawda lekko poniżej oczekiwań, inflacja bazowa rok do roku spada z 4,8 na 4,7%.

Daleko od szczytów

Czwartek był najsłabszym momentem dolara w parze z europejską walutą. Eurodolar wczoraj wczesnym popołudniem wyceniany był na 1,1. Koniec tygodnia nieco uspokaja nastroje. Wobec braku istotnych danych przed południem w piątek, kolejne zawirowania w parze EUR/USD po publikacji danych o inflacji producenckiej za oceanem zobaczymy w kursie eurodolara dopiero w następnym tygodniu. 11 sierpnia 2023 roku w parze EUR/USD kończymy na średnim kursie na poziomie …

EUR/USD

eur-usd-komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

6 groszy różnicy w kursie

W poniedziałek rano w parze EUR/PLN zanurkował poniżej 4,42, niestety to był krótki moment umocnienia, który poprzedził osłabienie polskiej waluty. Najdrożej, bo 4,46 za euro płaciliśmy we czwartek rano. Dziś wczesnym popołudniem, średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie…

EUR/PLN

eur-pln-komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Wciąż bez powrotu do 3,9 dolara

Złoty skorzystał na początku tygodnia na rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, ale już we wtorek popołudniem za dolara trzeba było zapłacić średnio 4,07 złotego. Piątek stabilizuje kurs w parze USD/PLN na średnim poziomie …

USD/PLN

eur-usd-komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Kolejny tydzień bez niespodzianek

W tym tygodniu zmiany w kursie szwajcarskiej waluty znów nie są szczególnie zaskakujące. Co prawda za franka płacimy ponad 20 groszy mniej niż w zeszłoroczne wakacje o tej porze, zmiana w parze CHF/PLN w mijającym tygodniu wyniosła mniej niż 1%. Piątek kończymy w parze frank-złoty na średnim poziomie …

CHF/PLN

chf-pln-komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Niewielka przecena

W minioną środę wartość funta wyrażona w złotówkach lekko się podniosła do lokalnych szczytów na poziomie 5,18. Pozostała część tygodnia nie dała argumentu do dalszego umocnienia brytyjskiej waluty. W nocy z czwartku na piątek obserwować można było spadki w kursie GBP/PLN do 5,11.
W piątek funt zaczął odrabiać stratę i wczesnym popołudniem 11 sierpnia mamy do czynienia ze średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie …

GBP/PLN

gbp-pln-komentarz walutowy ekantor pl
źródło: Bankier.pl
11.08.2023
Ekantor.pl