Minutki, dane i bankierzy. Komentarz walutowy 07-11.01.2018

Na rynku walutowym wciąż utrzymuje się niepewność związana z wojną handlową, Brexitem oraz government shutdown w USA. W międzyczasie inwestorzy śledzą dane. Tuż przed weekendem opublikowane zostały informacje z amerykańskiego rynku pracy. Uwagę zwróciły również słowa prezesa Fed. W nadchodzących dniach, obok wskaźników makroekonomicznych i wystąpień bankierów, zainteresowanie wzbudzą protokoły Fed oraz ECB. Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie natomiast RPP.

Uwaga na dane

Ubiegły tydzień, ze względu na świętowanie Nowego Roku, był krótki ale treściwy. W końcu był to równocześnie początek nowego miesiąca, co oznacza publikację wskaźników PMI dla sektora przemysłu, dane o inflacji oraz payrolls. W przypadku pierwszych z nich można mówić o rozczarowaniu. Zarówno w Niemczech, jak i w strefie euro odczyt odnotował spadek, co było jednak zgodne z prognozami. Poziom powyżej 50 pkt. został więc utrzymany. Indeks z USA wypadł nieco poniżej oczekiwań. W Ameryce w tym czasie najwięcej emocji skumulowanych było na piątkowych danych z rynku pracy oraz zaplanowanym na później wystąpieniu prezesa Fed, Jerome’a Powella. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,14.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Protokół z posiedzenia ECB

Równocześnie na rynku utrzymuje się atmosfera niepewności związana z wojną handlową na linii Waszyngton-Pekin oraz trwającym w USA government shutdown. Również Europa ma swoje bolączki w postaci Brexitu, gdzie wciąż na horyzoncie nie widać porozumienia. Pod względem makroekonomicznym najbliższe dni prezentować się będą skromnie. W poniedziałek w Eurolnadzie zaprezentowany zostanie indeks Sentix oraz sprzedaż detaliczna. Inwestorzy wyczekiwać będą jednak publikacji protokółu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Ten zaplanowany jest na czwartek. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słowa bankierów

Raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy okazał się sporym zaskoczeniem. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 312 tys. przy prognozowanych 178 tys. Miesięczna dynamika płac wyniosła natomiast 0,4% przy oczekiwaniach na poziomie 0,3%. W ujęciu rocznym odczyt ten pokazał wartość 3,2%, przy czym spodziewano się 3%. Rynek z rekcją czekał jednak na słowa prezesa Fed. Jerome Powell zaznaczył, że bank nie ma jasno wyznaczonej ścieżki dla polityki. W tym tygodniu nie zabraknie też istotnych informacji z USA, gdzie wciąż trwa government shutdown. Częściowe zawieszenie rządu może opóźniać publikację niektórych danych. Oprócz nich czekają nas liczne wystąpienia bankierów Fed oraz publikacja minutek. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,75 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Spójrzmy teraz na wydarzenia krajowe. W ubiegłym tygodniu polska waluta musiała się zmierzyć z rozczarowaniem, jakie przyniósł indeks PMI dla przemysłu. Odczyt okazał się być najniższy od kwietnia 2013 roku. W piątek natomiast GUS opublikował dane o inflacji konsumenckiej. Miesięczny wskaźnik cen towarów i usług utrzymał się na poziomie 0%. W jęciu rocznym dynamika wyniosła 1,1%. W nadchodzących dniach w kalendarzu makroekonomicznym zabraknie danych z Polski. Odbędzie się natomiast posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Decyzję poznamy w środę. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,81 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit numerem jeden

W temacie funta bez zaskoczeń – tu pierwsze skrzypce grał i nadal grać będzie Brexit. 15 stycznia ma odbyć się głosowanie w Izbie Gmin w sprawie porozumienia z Unią. Poza tym w brytyjskim kalendarzu nie zabraknie danych, choć znaczna część z nich zaprezentowana zostanie w piątek. Wówczas opublikowany zostanie bilans handlu zagranicznego, miesięczny PKB oraz wyniki produkcji przemysłowej. Nim to jednak nastąpi we wtorek poznamy indeks cen nieruchomości Halifax a dzień później odbędzie się wystąpienie prezesa BoE – Marka Carney’a. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Poniedziałek 07.01.2018
08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
10:30 Indeks Sentix – Strefa euro
11:00 Sprzedaż detaliczna – Strefa euro
16:00 Raport ISM dla usług – USA
18:40 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

Wtorek 08.01.2018
08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
09:15 Sprzedaż detaliczna – Szwajcaria
09:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
14:30 Handel zagraniczny – USA

Środa 09.01.2018
Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
08:30 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
14:20 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA
15:00 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA
16:30 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
17:30 Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren) – USA
20:00 Protokół z posiedzenia FOMC – USA

Czwartek 10.01.2018
09:00 Inflacja konsumencka – Czechy
13:30 Protokół z posiedzenia ECB – Strefa euro
14:30 Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin) – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA
18:30 Wystąpienie publiczne szefa Banku Francji (Francois Villeroy de Galhau) – Francja
18:30 Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard) – USA
19:00 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA

Piątek 11.01.2018
01:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Richard Clarida) – USA
09:00 Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r) – Hiszpania
09:00 Sprzedaż detaliczna bez samochodów (r/r) – Czechy
10:30 Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania
10:30 Miesięczny PKB – Wielka Brytania
10:30 Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
14:30 Inflacja konsumencka – USA

07.01.2019
Katarzyna Orawczak