To był trudny czas. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 12-16.11.2018

Kończący się dziś tydzień przyniósł wiele emocji na rynku walutowym i to nie tylko za sprawą Brexitu. Uwagę inwestorów przykuwały również doniesienia dotyczące wojny handlowej, rozwój sytuacji na linii Bruksela-Rzym oraz słowa bankierów. W międzyczasie nie zabrakło istotnych danych.

Brexit, wojna handlowa i włoski budżet

W ostatnich dniach działo się wiele. A nawet bardzo wiele. Oczy świata zwrócone były w kierunku Wielkiej Brytanii, gdzie rząd zaakceptował tekst umowy o opuszczeniu Unii Europejskiej. Początkowa poprawiło to nastroje wokół euro. Równocześnie pojawiły się informacje o powrocie do rozmów w sprawie relacji handlowych na linii USA-Chiny. O próbie poprawy relacji trudno jednak mówić w przypadku Brukseli i Rzymu, gdzie wciąż trudno jest dojść do porozumienia w sprawie włoskiego budżetu. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,13.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Fakty i plotki

Brexit nie był jedyną obawą ciążącą nad Starym Kontynentem. Do wtorku Włosi byli zobowiązani przesłać KE nowy projekt dotyczący przyszłorocznego budżetu. Projekt się pojawił, jednak Rzym nie zmienia swojego stanowiska w kluczowej kwestii deficytu. Tuż przed weekendem na wykresie EUR/PLN doszło do gwałtownego wzrost. Mogło mieć to związek z plotkami o dymisji prezesa NBP. Adam Glapiński zaprzeczył tym doniesieniom. Dziś średnia wartość euro wyniosła  4,31 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wojna handlowa – wracają do rozmów

W czasie, gdy w Europie emocje wywoływały informacje o Brexicie i włoskim budżecie, w USA powrócono do tematu wojny handlowej. Pojawiły się bowiem doniesienia o liście wysłanym przez Chiny, w którym odnieśli się do żądań USA dotyczących reformy handlu. Równocześnie Państwo Środka potwierdziło wznowienie rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. W ostatnich dniach nie zabrakło również emocji związanych z bankami. Inwestorzy zwrócili uwagę m.in. na wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,80 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Polskie dane na dalszym planie

Polskie media żyły w tym tygodniu aferą związaną z Komisją Nadzoru Finansowego, a polski złoty żył atmosferą na szerokim rynku. Mimo to warto zwrócić uwagę na publikowane w międzyczasie krajowe dane. Przede wszystkim PKB za III kwartał, którego dynamika znacząco przyśpieszyła. Z kolei finalna inflacja konsumencka w ujęciu rocznym wyniosła w październiku 1,8% (we wrześniu było to 1,9%). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4%. Dziś średnia wartość franka pokazała 3,77 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Trudny czas dla funta

Dla funta był to trudny i niezwykle emocjonujący tydzień. Początkowy optymizm związany z informacją o zaakceptowaniu tekstu umowy ws. Brexitu przez brytyjski rząd, został zastąpiony niepokojem. Wynikał on z faktu, że kilku brytyjskich ministrów podało się do dymisji. W dodatku lider eurosceptyków złożył list, w którym domaga się głosowania nad wotum nieufności dla premier tego kraju. Mimo to tuż przed weekendem funtowi udało się odrobić część strat. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,88.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.11.2018
Katarzyna Orawczak