Polityka handlowa na pierwszym planie. Komentarz walutowy 26.06.2018

Napięcia na linii USA-Chiny oraz USA-UE nie służą polskiej walucie. W dodatku dość skromny kalendarz danych nie będzie odwracał uwagi inwestorów od emocji związanych z polityką handlową. Dziś czekają nas bowiem wystąpienia bankierów z Fed oraz publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. 

Złoty osłabiony atmosferą na świecie

Polska waluta pozostaje pod wpływem nastrojów panujących na szerokim rynku, a te okazują się nie sprzyjać ryzyku. Kurs EUR/PLN o poranku pokazał wartość 4,34. W kolejnych godzinach wycofał się jednak do 4,33. Presja na złotym jednak pozostaje.

Polityka handlowa tematem numer jeden

Tematem, który tak daje się we znaki polskiej walucie w ostatni tydzień czerwca jest coraz ostrzej prowadzona przez Stany Zjednoczone polityka handlowa. Wymiana zdań na linii USA-Chiny, a także groźby kierowane w stronę Unii Europejskiej  wywołują co prawda niepewność inwestorów, jednak cień wojny handlowej na szeroką skalę zdaje się jeszcze nie padać na rynki finansowe.

USA: indeks zaufania konsumentów i wystąpienia bankierów

W dzisiejszym kalendarzu danych przede wszystkim  znalazły się informacje zza oceanu. O 16:00 czasu polskiego opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów w USA. Następnie uwaga skieruje się na wystąpienia bankierów z Rezerwy Federalnej. Najwięcej zainteresowania wywoływać będą jednak kolejne sygnały z płynące z Białego Domu.

Sytuacja na wykresach walutowych:
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
16:00 Indeks zaufania konsumentów – Conference Board – USA
19:45 Wystąpienie szefa Fed z Dallas (Robert Kaplan) – USA
20:00 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA

26.06.2018
Katarzyna Orawczak