Mocny koniec miesiąca. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26-30.11.2018

Tydzień rozpoczął się od informacji o przyjęciu przez Unię Europejską umowy w sprawie Brexitu. W kolejnych dniach nastroje panujące na rynku w dużej mierze zależne były jednak od wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Emocje wokół dolara zapewnił, krytykowany przez Donalda Trumpa, prezes Fed. W międzyczasie nie zabrakło doniesień w sprawie wojny handlowej między USA a Chinami, która skoncentrowała uwagę inwestorów na rozpoczynającym się w piątek szczycie G20. 

Euro zyskało po słowach Powella

W niedzielę 25. listopada odbył się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, na którym 27 państw członkowskich zaakceptowało umowę w sprawie Brexitu. Nie jest to jeszcze co prawda koniec emocji związanych z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, jednak informacja przyniosła nieco optymizmu po europejskiej stronie. W kolejnych dniach nastąpiło  jednak osłabienie wspólnej waluty i kurs EUR/USD zszedł do wartości 1,12. Kluczowym momentem dla tej pary było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej. Słowa Jerome’a Powell zostały bowiem odebrane przez rynek jako „gołębie”, co znacznie osłabiło pozycję dolara. Dziś średni kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,13.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W europie niewiele emocji

Na wykresie EUR/PLN niewiele się zmienia. Polska waluta wciąż pozostaje pod wpływem czynników na szerokim rynku, które to pozwoliły jej oscylować w granicach 4,28-4,30. Podobnie, jak w przypadku EUR/USD, najistotniejszym wydarzeniem dla tej pary było wystąpienie prezesa Fed, które wsparło notowania złotego. Kalendarz makroekonomiczny strefy euro nie pozwalał zbyt mocno odwrócić uwagi od Stanów Zjednoczonych. Oprócz wystąpień bankierów z ECB, pojawiły się jedynie pojedyncze dane, w tym inflacja HICP. Równocześnie z niepokojem świat śledził wiadomości z Ukrainy, gdzie na początku tygodnia został wprowadzony stan wojenny w związku z zaostrzeniem się konfliktu z Rosją. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Trump, Powell i szczyt G20

Donald Trump po raz kolejny zdecydował się skrytykować działania banku centralnego. Tym razem zrobił to na łamach Washington Post. Niezadowolenie prezydenta nie wpłynęło na notowania dolara, w przeciwieństwie do słów jakie wypowiedział prezes Fed. Jerome Powell podczas swojego wystąpienia stwierdził, że stopy procentowe są „nieco poniżej” szacowanego pozoimu neutralnego, co wprowadziło na rynek niepewność, co do przyszłorocznych planów Rezerwy. W międzyczasie emocje wokół dolara budowały doniesienia w sprawie wojny handlowej. W trakcie szczytu G20 ma dojść do rozmowy między przywódcami USA i Chin. Donald Trump odwołał natomiast spotkanie z Władimirem Putinem w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,77 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bakier.pl

Inflacja w Polsce

Emocje związane z aferą KNF przestały oddziaływać na złotego i polska waluta znów została poddana atmosferze panującej na szerokim rynku. Mimo to pod koniec listopada nie zabrakło interesujących danych z kraju. Przede wszystkim uwagę zwracała, zaprezentowana dziś wstępna inflacja konsumencka, która wyhamowała w ujęciu rok do roku do 1,2%. Prognozy zakładały dynamikę na poziomie 1,5%. Finalny PKB za III kwartał okazał się natomiast zgodny z oczekiwaniami – Produkt Krajowy Brutto w ujęciu niewyrównanym sezonowo wzrósł o 5,1% r/r. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,78 PLN.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zielone światło dla Brexitu

Państwa członkowskie UE zaakceptowały umowę w sprawie Brexitu, co daje nadzieję, że Wielka Brytania nie opuści Unii bez porozumienia. Teraz jednak umowa musi zyskać uznanie parlamentu brytyjskiego, a to może okazać się trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę atmosferę panującą w tamtejszej polityce. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,81 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.11.2018
Katarzyna Orawczak