Komentarz Rynkowy Youtube – Recesja w Unii Europejskiej i Stymulacja Gospodarki w Chinach

Przygotował: Łukasz Paszkiewicz

Recesja w Niemczech potwierdzona

Dzień dobry Państwu. Proszę o wybaczenie, że tło jest trochę inne niż zazwyczaj, ale nagrywam z domu we wtorek, ponieważ chciałbym żebyśmy się usłyszeli w środę rano. Dziś chciałbym poruszyć dwie główne kwestie. Nie jestem zadowolony z tego, co teraz powiem, ale mówiłem Państwu na poprzednich spotkaniach o zbliżającym się ryzyku recesji w Unii Europejskiej, szczególnie w gospodarce niemieckiej. Taki scenariusz potwierdza dzisiaj Macquarie Bank, który właśnie opublikował raport, w którym wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia recesji. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ostatnie dane indeksu PMI, dotyczące zarówno przemysłu, jak i usług, wskazują, że gospodarka Niemiec zmienia swój kurs. Ta recesja następuje, ponieważ Niemcy muszą przestawić się na inne tory. Po 1990 roku gospodarka niemiecka opierała się głównie na dwóch czynnikach: taniej energii z Rosji oraz dobrym bilansie handlowym z Chinami. Te dwa elementy były fundamentem siły niemieckiej gospodarki, a my również przyczyniliśmy się do jej wzmocnienia, będąc zapleczem rynkowym i eksportowym dla Niemiec. Jak wiemy, sytuacja zmieniła się w wyniku wojny na Ukrainie, a Niemcy muszą teraz stopniowo przestawiać się na nowe modele. Dodatkowo, jak potwierdzają moje wcześniejsze wypowiedzi o tzw. elektromobilności oraz pakiecie „Fit for 55”, te socjalistyczne pomysły zaszkodziły niemieckiej gospodarce. Macquarie zaznacza, że Niemcy przegrywają rywalizację technologiczną z USA i Chinami, które dominują w produkcji samochodów elektrycznych, co negatywnie wpływa na Niemców. W związku z tym, musi nastąpić zmiana w ich modelu gospodarczym, a to może potrwać. Ile to potrwa, zobaczymy. Jednak jest to poważne ryzyko, które dotyczy także nas, ponieważ Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym.

Wzorowe działania Banku Chin

Drugą istotną informacją są działania Ludowego Banku Chin, który, moim zdaniem, pokazał wzorowo, jak powinien reagować bank centralny w celu stymulacji gospodarki. Co zrobili Chińczycy? Zmniejszyli poziom rezerwy obowiązkowej dla dużych banków z 10% do 9,5%. Ktoś może pomyśleć, że to tylko 0,5%, ale to w przybliżeniu 142 miliardy dolarów. Tego samego dnia obniżyli stopy procentowe, co wpłynie na znaczne obniżenie kosztów kredytowych dla chińskich przedsiębiorców. Dodatkowo zapowiedzieli stymulację gospodarki, wpompowując płynność rzędu 800 miliardów yuanów, co odpowiada około 114 miliardom dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na fundusze, które będą mogły kupować chińskie akcje. To spowodowało 5% wzrost na chińskich indeksach i jest to dobra zapowiedź dla rynku akcyjnego, a także dla gospodarki Australii. W związku z tym umocnił się dolar australijski, co można powiązać z odbiciem juana chińskiego, ponieważ Australia i Chiny są mocno związane gospodarczo, a Australia jest krajem surowcowym. W efekcie wzrosły ceny rudy żelaza i miedzi, co jest korzystne dla Australii. Jeśli Chińczycy się wzmocnią, to nastąpi wzmożony eksport surowców, takich jak ruda żelaza i miedzi, z Australii do Chin. Patrząc na nasz punkt zainteresowania, czyli waluty, należy spodziewać się kontynuacji umocnienia dolara australijskiego. Jeśli chodzi o kurs jena do dolara amerykańskiego, tutaj również nastąpiła konsolidacja.

Dalsze losy Eurodolara

Na naszym rynku zdania są podzielone, jeśli chodzi o eurodolara. Część analityków uważa, że analiza techniczna sugeruje, że eurodolar może niedługo osiągnąć wartość 1,14, ale dane i zapowiedzi związane z recesją mogą utrudnić ten wzrost. Szczególnie że w Niemczech, jak wspomniałem wcześniej o wyborach w Brandenburgii, zachodzi duża polaryzacja społeczeństwa, co może wpłynąć na przyszłość Niemiec oraz ich politykę gospodarczą. W związku z tym jest to jedna z niewiadomych, ponieważ AFD zyskuje coraz większe poparcie społeczne, stanowiąc realne zagrożenie dla SPD. Tak to wygląda, jeśli chodzi o dzisiejszą sytuację. Nie mam dzisiaj większych, szczególnych informacji do przekazania. Chiny, Unia Europejska, Australia – to są kwestie, które chciałem dzisiaj poruszyć.

25.09.2024
Stolarz