Komentarz walutowy 01.08.2016

Nadchodzący tydzień będzie wypełniony interesującymi odczytami, które mogą ożywić rynek walutowy. Na sprzyjające dane czeka, osłabiony piątkowym odczytem PKB, dolar. Dziś publikowane są dane dotyczące PMI w Europie i USA, jednak kluczowy dla inwestorów okaże się indeks ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych.

 

Dolar coraz słabszy
Ostatnie dni nie były korzystne dla amerykańskiej waluty, która odnotowała silny spadek względem euro, co było wynikiem niekorzystnych danych dotyczących wstępnego PKB, a także brakiem decyzji Fed w sprawie podwyżki stóp procentowych. Skorygowało to utrzymującą się w ostatnim czasie dobrą passę USD. W tym tygodniu na tą parę czeka kilka interesujących odczytów, m.in. dzisiejszy indeks ISM oraz piątkowe dane z rynku pracy USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

PLN silny mimo danych z Polski
Niekorzystne dane zza oceanu wsparły waluty rynków wschodzących, z czego skorzystał złoty w parze z euro. Dzisiejsze odczyty dotyczące indeksu PMI dla przemysłu w Polsce okazały się nieco słabsze od prognozowanych, jednak nie zdołały one mocno zaszkodzić polskiej walucie, która pozostaje pod silnym wpływem globalnych nastrojów. Taka koniunktura sprawiła, że średnia wartość euro wyniosła dziś 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

USD czeka na dobre wieści
Deprecjacja dolara wywołana informacjami dotyczącymi PKB oraz decyzją Fed wyraźnie uwidoczniła się w parze z PLN i w piątek w kulminacyjnym momencie osiągnęła poziom 3,88. Dziś sytuacja została ustabilizowana z korzyścią dla złotego. W najbliższych dniach duże znaczenie dla dystansu w tej parze będą mieć dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy.  Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,89 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Frank znów na szczycie
Zeszłotygodniowe osłabienie franka przeszło już do historii. Mimo, że w Szwajcarii – w związku z obchodzonym dziś świętem narodowym – jest dzień wolny od pracy to CHF nie traci na sile. Na kurs polskiej waluty mogą jednak wpływać czynniki lokalne, takie jak niepewność co do dalszych losów ustawy kredytowej oraz zaaprobowana przez polski rząd decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt przed decyzją BoE
Panujące na rynku walutowym nastroje nie sprzyjają funtowi. Dzisiejsza sytuacja tej waluty może być spowodowana wyczekiwaniem na czwartkową decyzję BoE w sprawie stóp procentowych. Czynnikiem deprecjonującymi brytyjską walutę okazał się również gorszy od prognozowanego indeks PMI oraz wizja możliwego opóźnienia negocjacji z UE w sprawie opuszczenia struktur wspólnoty. Dziś funt osiągnął średnią wartość 5,14 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
01.08.2016
Katarzyna Orawczak