Komentarz walutowy 02.08.2016

Wtorek okazał się optymistyczny dla polskiej waluty, której notowania wzrosły wraz ze zmniejszeniem się ryzyka dotyczącego przewalutowania kredytów we frankach. Podpisana przez prezydenta ustawa kredytowa wsparła dziś notowania złotego względem euro, dolara, franka i funta.

 

Dolar czeka na reakcję Fed
Opublikowany wczoraj indeks ISM dla przemysłu w USA był słabszy od prognozowanego, co pozwoliło ustabilizować pozycję euro w tej parze. Niesprzyjające okazały się również słowa Roberta Kapelana podczas dzisiejszego posiedzenia Fed, według których podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych powinny być stopniowe. Mimo, że spadło już krótkoterminowe ryzyko dla amerykańskiej gospodarki, to jednak inwestorzy nie spodziewają się zmiany polityki pieniężnej ze strony Fed przed końcem tego roku. Takie nastroje rynkowe spowodowały, że średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Decyzja w sprawie ustawy kredytowej
Indeks PMI dla polski okazał się słabszy od oczekiwań, jednak nie zdołał on zaszkodzić pozycji złotego, który w ostatnich dniach znajduje się w korzystnej koniunkturze. Dzisiejszy spadek ryzyka związanego z ustawą kredytową zapewnił silną aprecjację PLN również w parze z euro. Według prezesa NBP Adama Glapińskiego kredyty walutowe, choć mocno obciążą banki, to jednak nie stanowią zagrożenia dla funkcjonowania całego systemu. Wobec powyższego średnia wartość EUR wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

USD zmniejsza dystans
Brak perspektyw w kwestii zmiany polityki pieniężnej ze strony Fed nie wpływa korzystnie na dolara, który dziś zmniejszył dystans w parze ze złotówką. Przyczyną takiego zachowania była najprawdopodobniej podpisana przez prezydenta ustawa kredytowa. Poznane dziś dane dotyczące dochodów Amerykanów były słabsze od oczekiwanych, natomiast wydatki zaskoczyły na plus. Nie pozwoliło to jednak zniwelować wzrostu notowań złotówki i średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,85 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Ustawa wpiera PLN
Uznawana za czynnik ryzyka, planowana pomoc dla polskich kredytobiorców, okazała się być elementem wspierającym złotego. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa ma być korzystna dla frankowiczów nawet w perspektywie długofalowej, a dodatkowo nie nadwyręży ona polskiego systemu bankowego. Taka perspektywa uspokoiła nastroje wśród inwestorów i spowodowała, że notowania franka spadły dziś do średniego poziomu 3,99PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Skutki Brexitu
Kolejne odczyty dotyczące kondycji gospodarki Wielkiej Brytanii po Brexicie nie okazują się korzystne dla funta. Dodatkowo zwiększają się oczekiwania wobec czwartkowego posiedzenia BoE, na której ma zostać podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych. Nie należy się zatem spodziewać tendencji wzrostowej brytyjskiej waluty w najbliższych dniach. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,11 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, kurs złotego, kurs funta, złoty, funt
Źródło: biznes.pl
02.08.2016
Katarzyna Orawczak