Komentarz walutowy 05.10.2016

Półmetek tygodnia przyniósł serię odczytów przedstawiających aktywność sektora usług. Ważne dane napływają nie tylko z gospodarek europejskich, ale również z USA. Od kilku dni coraz silniej do głosu dochodzą także niepewności związane z Brexitem. Natomiast w Polsce zapadła dziś decyzja w sprawie stóp procentowych.

 

USA  w centrum uwagi

Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie atmosfera rynku kształtowana jest przede wszystkim przez wydarzenia w USA. Pierwszym z nich są piątkowe payrollsy, czyli raporty z amerykańskiego rynku pracy. Drugim, grudniowa decyzja w sprawie stóp procentowych, która uzależniona jest od napływających danych. Nie bez znaczenia są również trwające wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które choć nie powinny mieć wpływu na politykę monetarną Fed to ich wynik może zmienić nastroje rynku walutowego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dzień pod znakiem indeksów PMI

Ostatnie odczyty dotyczące kondycji polskiej gospodarki nie dawały sygnałów, aby konieczne było luzowanie polityki pieniężnej. Wobec tego wiadomość o pozostawieniu głównej stopy procentowej na dotychczasowym poziomie była zgodna z oczekiwaniami inwestorów. Mimo to złoty umocnił się dziś wobec europejskiej waluty, której dzisiejsza sesja przynosiła mieszane informacje dotyczące indeksu PMI dla usług państw należących do wspólnoty. Lepiej od prognoz wskaźnik ten wypadł w Strefie Euro i Niemczech, ale nie wyhamowało to spadku kursu euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Zapowiedź przed piątkiem

Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie może krótkotrwale umocnić pozycję złotego. Ruch taki odnotowany został dziś w parze z silnym w ostatnich dniach dolarem, który wycisza się przed piątkowymi raportami o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Mogą one w nadchodzącym tygodniu wywołać silniejsze wahania na wykresach walutowych. Dzisiejszy raport ADP, mogący być traktowany jako zapowiedź oficjalnych wyników, nie wypadł zbyt korzystnie. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,83 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Nadal stabilnie

W ostatnich dniach złotówka w parze z frankiem, nie miała powodu do narzekań. Po piątkowym spadku wartości szwajcarskiej waluty sytuacja ustabilizowała się z korzyścią dla PLN. Dzisiejsza informacja o niezmienności stóp procentowych w Polsce została dobrze odebrana przez rynek. W najbliższym czasie znaczące okażą się jednak globalne nastroje formujące się wokół danych z USA. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,92 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Twardy Brexit

Brexit powrócił z nową siłą. Zapowiedziane przez premier Wielkiej Brytanii, rozpoczęcie procesu wyprowadzania kraju ze struktur wspólnoty przed końcem marca 2017, zainicjowało spadek wartości funta. Najwięcej obaw wzbudzają informacje o tzw. twardym Brexicie, który oznacza zmniejszony dostęp do wspólnego rynku UE, co mogłoby okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla sektora finansowego. Theresa May podkreśla, że trudno jest przewidzieć jak zakończą się negocjacje z Unią Europejską. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,87 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.10.2016
Katarzyna Orawczak