Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 07.09.2016

Jeżeli rynek walutowy czekał na silny argument uzasadniający powściągliwość Rezerwy Federalnej, to wczoraj go otrzymał. Raport IMS dla usług okazał się znacznie słabszy od oczekiwań, a to oddaliło perspektywę zacieśniania polityki pieniężnej we wrześniu. Natomiast RPP zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowym poziomie.

 

Słabe dane z USA

Przedstawiony indeks ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych, przy prognozach na poziomie 55, wyniósł 51,4. Taki wynik skutecznie ostudził oczekiwania wobec wrześniowej podwyżki stóp procentowych i zaowocował aprecjacją euro. Dziś relacja w głównej parze walutowej ustabilizowała się, co świadczy o tym, że wciąż utrzymują się nadzieje na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed w grudniu. Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech wypadły niekorzystnie, ale nie zaszkodziły one znacząco EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty potrzebuje wsparcia

Silniejszej korekcie złotego w parze z euro brakuje paliwa w postaci silnych danych płynących ze strony krajowej gospodarki. W związku z powyższym pozostaje on pod silnym wpływem światowych nastrojów, które zmieniają się wraz z kolejnymi publikacjami z USA oraz piątkowej oceny wiarygodności Polski wystawionej przez agencję ratingową Moody’s. Dzisiejsza informacja o pozostawieniu stóp procentowych przez RPP na dotychczasowym poziomie 1,5%, była zgodna z przewidywaniami i nie wpłynęła na zmianę kursu EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar wyhamował spadek

Słabe dane ze Stanów Zjednoczonych wsparły wczoraj waluty rynków wschodzących, na czym skorzystał również złoty. Dzisiejsze wyciszenie emocji w tej parze świadczy jednak o tym, że niekorzystne odczyty nie wykluczyły grudniowych podwyżek stóp procentowych w USA. Inwestorzy skierują więc dziś swoją uwagę na Beżową Księgę, czyli na raport dotyczący bieżącej sytuacji amerykańskiej gospodarki i ewentualnych zamierzeń Fed. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła poziom 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Spokojna atmosfera panuje dziś w parze CHF/PLN, która wyraźnie oczekuje na piątkową ocenę agencji ratingowej Moody’s. Dzisiejsza decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie, była zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła na tor, którym podąża polska waluta. Perspektywa luzowania polityki pieniężnej nie znikła jednak całkowicie i możliwe, że jej widmo znów pojawi się w pierwszym kwartale 2017. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek funta

Dzisiejsza sesja nie oszczędza funta, który odreagowuje ostatnią aprecjację. Również dane napływające z Wielkiej Brytanii nie są tak optymistyczne, jak wcześniejsze odczyty, a brytyjska waluta pozostaje wyjątkowo wrażliwa na wszelkie informacje, mówiące o kondycji gospodarczej kraju po podjęciu decyzji o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Takie zachowanie pokazuje jak wielka jest niepewność inwestorów wobec GBP, którego średnia wartość spadła dziś do poziomu 5,14 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

07.09.2016
Katarzyna Orawczak