Komentarz walutowy 07.09.2016

Jeżeli rynek walutowy czekał na silny argument uzasadniający powściągliwość Rezerwy Federalnej, to wczoraj go otrzymał. Raport IMS dla usług okazał się znacznie słabszy od oczekiwań, a to oddaliło perspektywę zacieśniania polityki pieniężnej we wrześniu. Natomiast RPP zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowym poziomie.

 

Słabe dane z USA

Przedstawiony indeks ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych, przy prognozach na poziomie 55, wyniósł 51,4. Taki wynik skutecznie ostudził oczekiwania wobec wrześniowej podwyżki stóp procentowych i zaowocował aprecjacją euro. Dziś relacja w głównej parze walutowej ustabilizowała się, co świadczy o tym, że wciąż utrzymują się nadzieje na zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed w grudniu. Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech wypadły niekorzystnie, ale nie zaszkodziły one znacząco EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty potrzebuje wsparcia

Silniejszej korekcie złotego w parze z euro brakuje paliwa w postaci silnych danych płynących ze strony krajowej gospodarki. W związku z powyższym pozostaje on pod silnym wpływem światowych nastrojów, które zmieniają się wraz z kolejnymi publikacjami z USA oraz piątkowej oceny wiarygodności Polski wystawionej przez agencję ratingową Moody’s. Dzisiejsza informacja o pozostawieniu stóp procentowych przez RPP na dotychczasowym poziomie 1,5%, była zgodna z przewidywaniami i nie wpłynęła na zmianę kursu EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar wyhamował spadek

Słabe dane ze Stanów Zjednoczonych wsparły wczoraj waluty rynków wschodzących, na czym skorzystał również złoty. Dzisiejsze wyciszenie emocji w tej parze świadczy jednak o tym, że niekorzystne odczyty nie wykluczyły grudniowych podwyżek stóp procentowych w USA. Inwestorzy skierują więc dziś swoją uwagę na Beżową Księgę, czyli na raport dotyczący bieżącej sytuacji amerykańskiej gospodarki i ewentualnych zamierzeń Fed. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła poziom 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Spokojna atmosfera panuje dziś w parze CHF/PLN, która wyraźnie oczekuje na piątkową ocenę agencji ratingowej Moody’s. Dzisiejsza decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie, była zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła na tor, którym podąża polska waluta. Perspektywa luzowania polityki pieniężnej nie znikła jednak całkowicie i możliwe, że jej widmo znów pojawi się w pierwszym kwartale 2017. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek funta

Dzisiejsza sesja nie oszczędza funta, który odreagowuje ostatnią aprecjację. Również dane napływające z Wielkiej Brytanii nie są tak optymistyczne, jak wcześniejsze odczyty, a brytyjska waluta pozostaje wyjątkowo wrażliwa na wszelkie informacje, mówiące o kondycji gospodarczej kraju po podjęciu decyzji o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Takie zachowanie pokazuje jak wielka jest niepewność inwestorów wobec GBP, którego średnia wartość spadła dziś do poziomu 5,14 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
07.09.2016
Katarzyna Orawczak