Komentarz walutowy 10.08.2016

Brak ważnych publikacji w dniu dzisiejszym sprawia, że na rynku walutowym nadal panują pozytywne nastroje. Inwestorzy w spokoju wyczekują piątkowych danych, a większe zmiany w relacji można zaobserwować jedynie w głównej parze walutowej.

 

Euro odbudowuje pozycję
Wczoraj, w godzinach popołudniowych, rozpoczęła się aprecjacja europejskiej waluty, która kontynuowana jest również dzisiaj. Wpływ na taki stan rzeczy najprawdopodobniej ma brak zdecydowania ze strony Fed, który mimo korzystnych danych dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku pracy, nie daje nadziei na zmianę w sposobie prowadzenia polityki pieniężnej. Jeżeli piątkowe odczyty z USA okażą się negatywne, to perspektywa podwyżki stóp jeszcze bardziej się oddali, co umocni EUR, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Atrakcyjna złotówka
Sytuację pomiędzy EUR/PLN można uznać za ustabilizowaną i najprawdopodobniej utrzyma się ona do piątku, ponieważ dopiero pod koniec tygodnia zostaną przedstawione odczyty mogące wpłynąć na relację w tej parze. Na chwilę obecną złoty pozostaje pod silnym wpływem korzystnych czynników z kraju, takich jak nowa propozycja ustawy przedstawiona przez Kancelarię Prezydencką. Wobec powyższego średni kurs euro wyniósł dziś 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Niezdecydowanie Fed
Pozytywne odczyty z amerykańskiego rynku pracy nie były w stanie utrzymać pozycji dolara w parze ze złotówką. Niezdecydowanie Fed oraz słowa Jerome’a Powella – członka zarządu centralnego banku Stanów Zjednoczonych – na podstawie których można wnioskować, że podwyżki w USA będą następować stopniowo, wpływają niekorzystnie na amerykańską walutę. W wyniku takich informacji dolar od wczoraj słabnie, a jego średnią wartość osiągnęła dziś 3,81 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Ustawa dobra dla złotego
Przedstawiona w zeszłym tygodniu nowa propozycja ustawy frankowej została pozytywnie przyjęta przez rynek i silnie wsparła notowania polskiej waluty. Na dziś zaplanowane zostało posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, na którym zostanie powołany specjalny zespół pracujący nad dodatkowymi wymogami regulującymi dla banków. Taka koniunktura sprawiła, że średni kurs franka wyniósł dziś 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złotówka, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt poniżej 5,00
Członek Komitetu ds. Polityki Monetarnej Wielkiej Brytanii zasygnalizował, że możliwe jest dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Bank Anglii. Taka sytuacja może wpłynąć na dalszy spadek notowań funta. Deprecjacji brytyjskiej waluty  towarzyszą dodatkowo informacje z sierpniowego podsumowanie BoE według których skutki Brexitu będą najsilniej odczuwane w sektorze usług biznesowych i w budownictwie. Średnia wartość funta wyniosła dziś 4,96 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
10.08.2016
Katarzyna Orawczak