Komentarz walutowy 11.07.2016

Brak znaczących odczytów w kalendarzu marko sprawił, że rynki pozostały dziś pod wpływem piątkowych danych z USA. Pozytywne zaskoczenie w sektorze zatrudnienia poprawiło nastroje inwestorów i zwiększyło apetyt na ryzyko, z czego skorzystała polska waluta. Dziś GUS zaprezentował dane dotyczące inflacji CPI, które okazały się być zgodne z prognozami.

 

Optymistyczne nastoje wzmacniają dolara
Opublikowane w piątek dane, dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, pokazały że kondycja amerykańskiej gospodarki jest stabilna, a to z kolei przyczyniło się do wzrostu notowań dolara. Pobudziły one również oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych, jednak optymistyczne dane nie są wystarczającym powodem do reakcji ze strony Fed. Z tego powodu uwaga inwestorów skierowana będzie na, odbywające się w tym tygodniu przemówienia członków banku centralnego USA. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10USD.
EUR/USD

euro, dolar, kurs dolara, kurs euro, EUR, USD
Źródło: biznes.pl

Oczekiwanie na ocenę ratingu
Z informacji napływających zza oceanu, w pierwszym odruchu, skorzystała również polska waluta, która pod koniec piątkowej sesji umocniła się względem euro. Rosnący wśród inwestorów apetyt na ryzyko, nie zdołał się jednak dziś utrzymać, na co może mieć wpływ atmosfera wyczekiwania związana z ogłoszeniem ratingu Polski, który zostanie przedstawiony 15 lipca przez agencję Fitch. Opublikowane przez GUS informacje o inflacji CPI nie zaskoczyły i w ujęciu rocznym osiągnęły -0,8%. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,42 PLN.
EUR/PLN

euro, złoty, kurs euro, EUR, PLN
Źródło: biznes.pl

Stabilizacja PLN
Sytuację w parze USD/PLN można uznać za unormowaną. Piątkowe dane utwierdziły inwestorów w tym, że dolar może stać się dla nich bezpieczną alternatywą, ale równocześnie stały się bodźcem, pobudzającym zdolność do ryzyka, przez co wzmocniły pozycję walut rynków wschodzących. W najbliższych dniach kluczowa dla notowań w tej parze okaże się wycena ratingu Polski oraz ewentualne prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed, którą skutecznie hamuje brak odpowiedzi na pytania związane z Brexitem. Średnia wartość dolara osiągnęła dziś poziom 3,99 PLN.
USD/PLN

dolar, złotówka, USD, PLN, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Frank wciąż powyżej 4,00
Po piątkowej publikacji, skłonność do inwestowania w ryzykowne waluty, uwidoczniła się w parze z frankiem szwajcarskim, który mimo spadku nie zdołał pokonać psychologicznej granicy 4,00. Dziś widoczne jest odbicie notowań CHF, za co odpowiedzialne są nie tylko czynniki globalne, ale również niepewność związana z ustawą kredytową. W związku z powyższym średnia wartość franka osiągnęła poziom 4,07 PLN
CHF/PLN

chf, pln, złoty, frank szwajcarski, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Chwila przerwy
Chociaż od 23 czerwca, zmian zachodzących w parze z funtem, nie można uznać za trwałe, to od kilku dni można zaobserwować zatrzymanie pewnej tendencji spadkowej, ciążącej nad tą walutą. Korzystnie na jej kurs mogły wpłynąć, docierające z Wielkiej Brytanii informacje, na temat rezygnacji jednej z kandydatek na stanowisko premiera. Zwiększa to prawdopodobieństwo wygranej Theresy May, będącej zwolenniczką prowadzenia negocjacji z UE. Dziś średnia wartość GBP zatrzymała się na 5,18 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, kurs funta, złoty
Źródło: biznes.pl
11.07.2016
Katarzyna Orawczak