Komentarz walutowy 12.09.2016

Agencja Moody’s wstrzymała się z aktualizacją ratingu Polski. Tym samym zniknął silny czynnik ryzyka ciążący na złotym. Jego notowania w nadchodzącym tygodniu uzależnione będą przede wszystkim od globalnych nastrojów związanych z polityką monetarną banków centralnych, a te pogorszyły się w związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem podwyżek stóp procentowych w USA.

 

Nadal w grze

Niekorzystne dane napływające ze strony amerykańskiej gospodarki zdołały oddalić perspektywę wrześniowych podwyżek stóp procentowych, ale ta wraca niczym bumerang. Piątkowa wypowiedzieć szefa Rezerwy Federalnej z Bostonu ponownie zwiększyła oczekiwania rynku. Według Erica Rosengrena istnieją podstawy przemawiające za zacieśnianiem polityki pieniężnej. Nie można więc wykluczyć, że dojdzie do tego na najbliższym posiedzeniu FOMC. Decyzja ogłoszona zostanie 21 września. W świetle tych informacji średnia wartość euro wyniosła dziś  1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Rating Polski bez zmian

Agencja Moody’s nie zdecydowała się na aktualizację ratingu Polski, co oznacza, że przynajmniej do stycznia przyszłego roku utrzyma się dotychczasowa ocena A2 z perspektywą negatywną. Tym samym zniknął czynnik ryzyka, który mógł zapoczątkować deprecjację złotego, jednak polska waluta nadal pozostaje pod silnym wpływem czynników globalnych. Zwiększająca się awersja do ryzyka, która nastąpiła po piątkowych słowach szefa Fed z Bostonu spowodowała wzrost notowań euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,34 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Słowa otuchy dla dolara

Mimo, że odczyty dotyczące inflacji konsumenckiej w Polsce okazały się być zgodne z prognozami, a brak reakcji ze strony agencji ratingowej powinien działać korzystnie na złotówkę, to jednak prowadzenie w parze USD/PLN przejął dziś dolar. Jest to spowodowane powrotem oczekiwań wobec wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Polska waluta również poddała się panującym na rynku słabszym nastrojom i podczas dzisiejszej sesji wyraźnie straciła na rzecz amerykańskiego dolara. Średnia wartość USD osiągnęła dziś poziom 3,87 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty zbyt ryzykowny

Niejednoznaczne zachowanie agencji Moody’s powinno w teorii wesprzeć polską walutę, jednak zwiększająca się pod wpływem informacji z USA awersja do ryzyka spowodowała, że inwestorzy odwrócili się kierunku bezpieczniejszych walut. Na niekorzyść złotego mogą działać również wyliczenia NBP, z których wynika, że koszty tak dobrze przyjętej przez rynek nowej ustawy kredytowej, mogą okazać się znacznie wyższe niż przewidywano. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta funta

Złoty traci dziś również w parze z funtem, który mimo utrzymującej się wśród inwestorów niepewności zdołał skorygować czwartkowy spadek notowań, kiedy to osiągnął poziom 5,07. Nadchodzący tydzień przyniesie wiele kluczowych odczytów, które odzwierciedlą kondycję gospodarki Wielkiej Brytanii po podjęciu decyzji o Brexicie i pozwolą przybliżyć, jakie będą kolejne decyzje podejmowane przez Bank Anglii. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,14 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
12.09.2016
Katarzyna Orawczak