Komentarz walutowy 13.09.2016

Zachowanie głównej pary walutowej podczas dzisiejszej sesji wskazuje na uspokojenie nastrojów na rynku walutowym. Mimo, że perspektywa wrześniowych podwyżek stóp procentowych w USA ponownie się oddaliła, to wciąż nie opadają oczekiwania względem Fed na zacieśnianie polityki w grudniu.

 

Kolejne zmiany

Przed zaplanowanym na 21 września posiedzeniem FOMC, słowa poszczególnych członków Rezerwy Federalnej okazują się mieć kluczowe znaczenie dla inwestorów. Po piątkowym wystąpieniu szefa Fed z Bostonu prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym miesiącu wzrosło, jednak wczorajsze słowa Lael Brainard znacznie ostudziły zapał rynku. Nie zaszkodziło to jednak dolarowi, którego notowania utrzymują się w związku z możliwością zacieśniania polityki jeszcze w grudniu tego roku. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Utrzymanie pozycji euro

Brak aktualizacji ze strony agencji Moody’s nie zdołał wczoraj zatrzymać aprecjacji europejskiej waluty, której udaje się utrzymać pozycję w związku z oddalającą się perspektywą podwyżek stóp procentowych w USA. Opublikowany dziś w Niemczech indeks instytutu ZEW pozostał na dotychczasowym poziomie, mimo że rynek spodziewał się wzrostu do wartości 2,5. Dane napływające z Polski również nie były zachwycające. Inflacja bazowa, co prawda okazała się zgodna z wcześniejszymi prognozami, ale rozczarował bilans płatniczy za lipiec. W wyniku takiej koniunktury średni kurs euro wyniósł dziś 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane znów będą najważniejsze

Wydawać by się mogło, że spokojny ton wypowiedzi Leal Brainard powinien osłabić dolara. Członkini Fed zaznaczyła, że nie chwilę obecną nie widzi potrzeby zacieśniania polityki przez Fed, a kluczowe dla dalszych decyzji okażą się najbliższe publikacje. Amerykańska waluta w parze ze złotówką radzi sobie jednak dziś całkiem dobrze, co może być związane z niewygasającymi oczekiwaniami wobec grudniowych podwyżek. Uwaga inwestorów w najbliższych dniach skupi się więc na odczytach z USA oraz wyborach prezydenckich, których rozstrzygnięcie już w listopadzie. Średnia wartość USD wyniosła dziś 3,87 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank nie odpuszcza

Nerwowość wobec dalszej polityki monetarnej banków centralnych uwidacznia się w notowaniach złotówki i franka szwajcarskiego. Wczorajszy wzrost oczekiwań wobec działań ze strony Fed zainicjował silny wzrost franka. Dziś, mimo mieszanych danych na temat krajowej gospodarki, udało się powstrzymać wczorajszą aprecjację franka, którego średnia wartość wyniosła dziś  3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt przegapił okazję

Dzisiejsze odczyty z Wielkiej Brytanii wypadły nieco słabiej od oczekiwań i funtowi nie udało się skorzystać z okazji do kolejnych wzrostów. Dziś jego notowania ponownie powędrowały w dół. Dla brytyjskiej waluty ważne okażą się jutrzejsze dane z rynku pracy, a także zaplanowana na czwartek publikacja sprzedaży detalicznej. Odczyty mogą bowiem wpłynąć na dalsze decyzje Banku Anglii w sprawie luzowania polityki. Dziś średni kurs funta wyniósł 5,12 PLN.
GBP/PLN

GBP-PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.09.2016
Katarzyna Orawczak