Komentarz walutowy 15.04.2015

Posiedzenie RPP, EBC oraz odczyty licznych danych makroekonomicznych, przede wszystkim dla USA, były w centrum uwagi inwestorów podczas środowej sesji na rynku walutowym.

Chwilowe umocnienie EUR

Za sprawą gorszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej w USA główna para EUR/USD zanotowała wzrost do poziomu 1,06. To lekkie umocnienie euro było jednak chwilowe. Dopóki Grecja nie ustabilizuje się gospodarczo, a Komitet Rezerw Federalnych nie przedstawi konkretnego terminu zmian w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych będziemy oglądać „przepychanki” tych dwóch walut. Dzisiejsza sesja upłynęła również pod znakiem oczekiwania na konferencję prasową po posiedzeniu EBC.

Wyhamowanie spadku euro

Złotówka nieznaczenie straciła do euro podczas środowej sesji. Osiągnęła dziś poziom 4,01. Relatywny spokój na tej parze w pierwszej części dnia był spowodowany wyczekiwaniem przez inwestorów komunikatu z posiedzenia RPP. Większych ruchów walut można się spodziewać późnym popołudniem, ponieważ dopiero wtedy odbędzie się konferencja prasowa zamykająca dwudniowe zebranie członków Rady Polityki Pieniężnej. Para EUR/PLN cały czas znajduje się w trendzie spadkowym. Nie będzie to jednak trwało w nieskończoność. Były członek RPP prof. Marian Noga podkreślił, że euro tak długo pozostanie słabą walutą, jak długo słaby będzie rozwój gospodarczy państw Unii Europejskiej. W związku z tym nie należy się nadmiernie martwić aprecjacją złotego, ponieważ działający od marca europejski program QE poprawia sytuację ekonomiczną krajów członkowskich. Konsekwencją tych działań będzie umocnienie się wspólnej waluty.

Stabilizacja CHF

Analizując wykres notowań CHF/PLN od początku roku można zauważyć względną stabilizację. Gdy rynek uspokoił się po wydarzeniach z 15 stycznia średnia wartość franka szwajcarskiego utrzymywała się na poziomie 3,87 PLN. Taki wynik również został osiągnięty podczas dzisiejszej sesji. Szwajcarski Bank Narodowy wyczerpał wszelkie możliwości interwencji. Stopy procentowe zostały obniżone do niespotykanego dotąd poziomu. Główna stopa LIBOR jest na poziomie -0,75%. Jeden z przedstawicieli SNB Fritz Zurbruegg w swoich wypowiedziach podkreślał, że na efekty wprowadzonych zmian w polityce monetarnej potrzebny jest czas.

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

Wartość dolara uzależniona od danych makro

Wczorajsze lekkie umocnienie się złotówki względem dolara nie trwało długo. Dziś USD odrobił już straty poniesione w związku ze słabszym odczytem danych o sprzedaży detalicznej, który był o 0,2 % gorszy niż zakładano. Rynek finansowy wycenił amerykańską walutę średnio na 3,78 PLN. Publikacje makroekonomiczne dla USA mogą przynieść w drugiej połowie dnia spore wahania na głównej parze walutowej, a co za tym idzie również w relacji do złotówki.

 

 

Zespół ekantor.pl

15.04.2015
Katarzyna Orawczak