Komentarz walutowy 17.08.2016

Wrażliwy w ostatnich dniach, na słowa szefów regionalnych oddziałów Fed, dolar wyczekuje wieczornej publikacji protokołu z posiedzenia FOMC. Natomiast polska waluta, mimo optymistycznych odczytów z rynku pracy, pozostaje pod wpływem globalnych nastrojów.

 

Wrażliwy na prognozy dolar
Mieszane dane dotyczące amerykańskiej gospodarki, a także bierna postawa banku centralnego sprawiają, że dolar zaczął reagować na prognozy szefów regionalnych oddziałów Fed. Wnioskując ze słów Williama Dudleya oraz Dennisa Lockharta podwyżki stóp procentowych możliwe są już podczas wrześniowego posiedzenia. Zapał rynku wyhamowywał jednak ton wypowiedzi Johna Williamsa z San Francisco, który nie dał perspektyw na szybką zmianę polityki pieniężnej Fed. W związku z powyższym inwestorzy tym bardziej wyczekują wieczornego protokołu z posiedzenia FOMC, a średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, kurs euro, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

Wycofanie złotówki
Wzrostowa tendencja wspólnej waluty uwidoczniła się dziś w parze ze złotówką. Mimo, że PLN pozostaje pod wpływem korzystnej koniunktury, to coraz mocniej da się zauważyć jego wygasającą aprecjację. Dzisiejsze odczyty z polskiego rynku pracy dotyczące wynagrodzenia okazały się lepsze od prognoz, natomiast dane o zatrudnieniu choć optymistyczne to nie stanowiły zaskoczenia dla inwestorów. W związku z czym nie zdołały one przeszkodzić odbudowującej się sile euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Na fali oczekiwań
Chociaż amerykańska waluta wyczekuje na wieczorną publikację minutek FOMC to i tak podczas dzisiejszej sesji udało się jej skorygować wczorajszy spadek notowań. Wzrost dolara w parze ze złotówką może mieć związek ze zwiększającymi się oczekiwaniami inwestorów wobec podwyżek stóp procentowych, jakie nastąpiły po wypowiedziach dwóch szefów oddziałów Fed. Dzisiejsze odczyty odnośnie sytuacji na polskim rynku pracy nie spotkały się z reakcją rynku i średni kurs dolara wyniósł dziś 3,80 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Korekta franka
Frank szwajcarski kontynuuje, rozpoczętą we wtorek tendencję wzrostową nad polską walutą, której utrzymująca się w ostatnim tygodniu pozycja była związana ze zmniejszonym ryzykiem wobec nowej ustawy frankowej. Ważne dla krajowej waluty dane obrazujące sytuację gospodarczą mają zostać przedstawione jutro, jednak jak zapewnia  Marek Chrzanowski – członek RPP – prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych w Polsce jest niewielkie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez przełomowych odczytów
Odczyty informujące o stopie bezrobocia w Wielkiej Brytanii nie były zaskoczeniem dla rynku, jednak dane odnoszą się do sytuacji sprzed referendum, więc nie obrazują inwestorom wpływu Brexitu. Brak przełomowych publikacji na temat kondycji krajowej gospodarki może powstrzymać BoE przed dalszym luzowaniem polityki pieniężnej. Dziś funt zyskał względem PLN i osiągnął średnią wartość 4,95 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, złoty, funt
Źródło: bankier.pl
17.08.2016
Katarzyna Orawczak