Komentarz walutowy 18.06.2015

Komunikat z posiedzenia Fedu nie umocnił dolara tak jak zakładał to rynek.

Okazał się za to wsparciem dla złotówki, której wartość wzrosła na parze z amerykańską walutą. Greckie negocjacje nadal trwają. Dzisiejsze spotkanie Eurogrupy raczej nie przyniesie rozwiązania problemów finansowych tego państwa. Szwajcarski Bank Narodowy wysokość stóp procentowych pozostawił na niezmienionym poziomie.

 

Fed myśli o dwóch podwyżkach stóp procentowych w tym roku

Wczorajszy komunikat z posiedzenia Fedu mimo swojego w miarę dobrego przekazu osłabił amerykańską walutę. Podczas dzisiejszej sesji para EUR/USD kierowała się do wartości 1,15 zamiast 1,11 jak oczekiwał tego rynek. Rezerwy Federalne nie zmieniły wysokości stóp procentowych, ale tym razem zostały przekazane konkretne informacje, co do planów zmian w polityce monetarnej na ten rok. Z wypowiedzi przewodniczącej Fedu wynika, że w planie jest dwukrotne podniesienie stopy procentowe w tym roku, a termin jest zależny od danych z amerykańskiego rynku pracy. Podkreśliła również, że rozwój gospodarczy nabiera tempa po zimowym spowolnieniu, co zwiększa szansę na przyspieszenie inflacji. Jej wzrost jest jednym z warunków, które muszą zostać spełnione, aby móc wprowadzić zmiany w polityce monetarnej USA. Podczas dzisiejszej sesji w centrum uwagi inwestorów znajdowało się spotkanie Eurogrupy. Jednym z głównych tematów był plan greckich reform gospodarczych. Rynek jest nastawiony na to, że do porozumienia jeszcze nie dojdzie. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,13 euro.

 

Euro pnie się w górę

Na parze EUR/PLN trwa trend zwyżkowy. Po wczorajszym wieczornym skoku do 4,16 dziś zaczęliśmy nieco niżej, bo od 4,15. Brak bardziej znaczących publikacji dla Eurolandu uzależniło dziś kurs euro od czynników ogólnoświatowych. Złotówka natomiast wyczekuje popołudniowych odczytów makro, z których najistotniejszy będzie wynik sprzedaży detalicznej oraz produkcja przemysłowa. Rynek walutowy w dalszym ciągu pozostawał pod silnym wpływem trwających negocjacji między Grecją a MFW, KE i EBC. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,15 PLN.

 

Fed umocnił złotówkę

Komunikat z posiedzenia Fedu okazał się wsparciem dla polskiej waluty na parze z dolarem. Złotówka umocniła się i podczas dzisiejszej sesji parytet USD/PLN osiągnął wartość 3,65. Jeśli odczyt dzisiejszych wskaźników ekonomicznych dla Polski okaże się optymistyczny to jest możliwa jeszcze drobna korekta w dół. Notowania tych dwóch walut pozostają pod wpływem zmian zachodzących na parze EUR/USD. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszego handlu na rynku finansowym wyniosła 3,65 PLN.

 

SNB niczym nowym nie zaskoczył

Narodowy Bank Szwajcarski pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podczas wystąpienia publicznego prezes Thomas Jordan podkreślał, że przewartościowana szwajcarska waluta z czasem sama się osłabi a interwencje wobec niej będą stosowane tylko w razie wyższej konieczności. Zaznaczył również, że bardzo dużym czynnikiem ryzyka dla franka jest sytuacja Grecji. Dopóki nie zakończą się potyczki między wierzycielami a rządem Tsiprasa skoki w notowaniach kursów powiązanych z CHF mogą być częste. Para CHF/PLN na powyższe informacje zareagowała powolnym wzrostem. Po wczorajszym popołudniowym skoku pod granicę 4,00 dziś oscylowała w przedziale 3,97 – 3,98. Dzisiejszy raport dotyczący bilansu handlu zagranicznego Szwajcarii okazał się dużo lepszy od prognoz, ponieważ wyniósł 3,433 mld przy zakładanym wzroście do 2,7 mld. Zaskakujące było to, że reakcja rynku na tą wiadomość była minimalna. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,98 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

18.06.2015
Katarzyna Orawczak