Komentarz walutowy 20.09.2016

Wczorajsze dane dotyczące krajowej gospodarki wyraźnie umocniły pozycję polskiej waluty, która zyskuje również w związku z dobrymi nastrojami panującymi na rynku. Szanse na zacieśnianie polityki w USA są niewielkie, dlatego ważniejsze od samego posiedzenia FOMC, będą jutrzejsze słowa prezes Fed -Janet Yellen.

 

Decyzja FOMC coraz bliżej

Nastawienie inwestorów, wobec zaplanowanego na środę posiedzenia FOMC, pozwala utrzymać stabilność głównej pary walutowej. Chociaż rynek nie spodziewa się, by miało jutro dojść do zacieśnienia polityki monetarnej przez Fed, to z uwagą śledzone będą późniejsze słowa Janet Yellen. Mogą one podtrzymać oczekiwania wobec grudniowych podwyżek stóp procentowych, a to nie pomoże w utrzymaniu dobrych nastrojów. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty w cenie

Bez wątpienia wydarzeniem tego tygodnia jest jutrzejsze posiedzenie w Stanach Zjednoczonych. Mniejsze prawdopodobieństwo na wrześniowe podwyżki stóp procentowych korzystnie wpływa na notowania walut rynków wschodzących, jednak złoty otrzymał wczoraj dodatkowy zastrzyk w postaci zaskakująco dobrych wyników produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Słabiej wypadły natomiast dane o budownictwie. Nie przeszkodziły one jednak polskiej walucie w utrzymaniu wypracowanej pozycji, w związku z czym średnia wartość euro wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Odliczanie trwa

Pozytywne odczyty wpłynęły również na relację łączącą złotówkę z dolarem, którego wartość w kulminacyjnym momencie osiągnęła poziom 3,82. Sytuacja została jednak po chwili unormowana. Jeżeli po jutrzejszym posiedzeniu Fed stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, a wypowiedź Janet Yellen na konferencji nie da jasnego sygnału, zapowiadającego taki ruch w grudniu, to dobre nastroje rynku powinny się utrzymać wspierając tym samym pozycję złotego. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dobre położenie polskiej waluty

Wczorajsze dane o kondycji polskiej gospodarki nie mogły przejść bez echa również, w tak wrażliwej na lokalne czynniki, parze z frankiem. Opublikowany dziś w Szwajcarii bilans handlu zagranicznego, chociaż okazał się słabszy od prognoz, to jednak w porównaniu z ubiegłym miesiącem wypadł korzystnie, co pozwoliło na nieznaczną korektę notowań tej waluty. Globalne nastroje sprzyjają jednak złotemu, a średni kurs CHF wyniósł dziś 3,92 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt znów słabnie

Szczytowa forma funta z początku miesiąca, kiedy to osiągnął wartość 5,20 jest już wyłącznie wspomnieniem. Po wczorajszym odpoczynku brytyjska waluta wróciła do spadkowej tendencji z piątku, wywołanej słowami Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda, dotyczącymi zachowania dostępu do rynku UE. Proces wyprowadzania Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej wzbudza tak wiele emocji oraz niepewności wśród inwestorów, że funt jeszcze przez dłuższy czas może ulegać silnym wahaniom. Średnia wartość GBP spadła dziś do 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
20.09.2016
Katarzyna Orawczak