Komentarz walutowy 21.09.2016

Dziś uwaga inwestorów skierowana jest w stronę USA, gdzie zapadanie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. Chociaż rynek nie spodziewa się zacieśnienia polityki na wrześniowym posiedzeniu, to wydźwięk późniejszej konferencji prasowej może silnie wpłynąć na nastroje.

 

Czas decyzji

Mimo słabszych danych z USA, dotyczących budownictwa mieszkaniowego, dolar pozostaje mocny. Przyczyną takiego zachowania amerykańskiej waluty nie jest wzrost oczekiwań wobec dzisiejszej decyzji odnośnie stóp procentowych, a  spodziewany ton wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen na konferencji po posiedzeniu. Może się ona stać pierwszym, wyraźnym sygnałem zacieśniania polityki w grudniu. Taka atmosfera w połowie tygodnia sprawiła, że średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Stabilnie, ale niepewnie

Krajowy wskaźnik koniunktury konsumenckiej, w porównaniu do zeszłego miesiąca, okazał się korzystniejszy i wyniósł -2,4, jednak dane te nie zostały odnotowane w kursie EUR/PLN. Po poniedziałkowym umocnieniu złotego, wywołanym korzystnymi wynikami produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, wczoraj nastąpiła nieznaczna korekta, jednak euro wciąż pozostaje poniżej 4,30. Dziś sytuacja została ustabilizowana, a para ta wyczekuje na decyzję zza oceanu. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR. PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Siła dolara

Obawy , związane przede wszystkim z dzisiejszą konferencją po posiedzeniu FOMC, umacniają amerykańską walutę, która w szczycie osiągnęła dziś wartość 3,86. Rynek spodziewa się, że podczas dzisiejszej konferencji prezes Fed utrwali przekonanie o grudniowych podwyżkach stóp. Taki scenariusz będzie pretekstem do dalszego wzrostu dolara, którego średnia wartość osiągnęła dziś 3,85 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank odrabia stratę

Poniedziałkowe umocnienie złotego w parze z frankiem okazało się być chwilowe i już wczoraj rozpoczęła się aprecjacja szwajcarskiej waluty, która najprawdopodobniej wynika z atmosfery niepokoju panującej na rynku walutowym. Obawy wobec dzisiejszej postawy Fed sprawiają, że bezpieczna waluta znów zaczyna być dobrą alternatywą dla inwestorów. W związku z powyższym średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Prognozy na przyszłość

Utrzymujący się od piątku spadek kursu funta, który w kulminacyjnym momencie osiągnął wartość 4,97 został wyhamowany. Dziś brytyjska waluta jest nieco silniejsza, a jej sytuacje można uznać za stabilną. Ekonomiści spodziewają się jednak , że przyszły rok nie będzie optymistyczny dla gospodarki tego kraju, co jest oczywiście związane z decyzją o opuszczeniu struktur UE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,99PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.09.2016
Katarzyna Orawczak