Komentarz walutowy 25.07.2016

Ubiegły tydzień okazał się pomyślny dla złotego, który ustabilizował swoją pozycję na rynku walutowym. Poznane dziś dane, dotyczące nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców okazały się być lepsze od prognoz, jednak wszelkie ruchy w notowaniach mogą być wyciszane emocjami związanymi ze środową decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych.

 

Poprawa nastrojów
Opublikowany w ostatnich dniach niemiecki indeks instytutu ZEW mocno osłabił wspólną walutę względem dolara, jednak dzisiejsze dane pokazały, że nastroje wśród inwestorów w Niemczech są lepsze od oczekiwań, a to wpłynęło na notowania w parze EUR/USD z korzyścią dla euro. W tym tygodniu zostaną przedstawione jeszcze ważne dane z USA oraz decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, co może spowodować wahania w obrębie tych walut. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

PLN nadal w formie
Złoty podczas poniedziałkowej sesji utrzymuje wypracowaną wcześniej pozycję względem euro. Dzisiejsze informacje w sprawie bezrobocia w Polsce okazały się tylko nieznaczenie słabsze od prognozowanych, jednak lepsze od poprzedniego miesiąca, co mogło stać się dodatkowym elementem sprzyjającym podczas budowania silniejszej pozycji polskiej waluty. Średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dobre położenie dolara
Piątkowy, wstępny indeks PMI dla przemysłu USA okazał się optymistyczny, co tylko podkreśliło kondycję amerykańskiej gospodarki i sprawiło, że dolar zaczął zyskiwać w notowaniach. W najbliższych dniach poznamy wiele kluczowych danych zza oceanu, które mogą wpłynąć na rozkład sił w tej parze. Natomiast złoty został dziś wsparty odczytem stopy bezrobocia w Polsce, w związku z czym średnia wartość USD wyniosła dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Cień niepokoju
Pod koniec tygodnia złoty stracił nieco względem franka szwajcarskiego, jednak nie powrócił on na zajmowaną w zeszły poniedziałek pozycję. Mimo to jest duże prawdopodobieństwo, że sytuacja polskiej waluty zacznie się pogarszać, na co będzie mieć wpływ powracający temat ustawy frankowej, która wywołuje niepokoje wśród inwestorów. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Wrażliwy na odczyty funt
Pesymistyczny odczyt indeksu PMI dla przemysłu i usług Wielkiej Brytanii był kolejną konsekwencją Brexitu z jaką przyszło się zmierzyć Brytyjczykom. Dane te tylko na chwilę zaszkodziły osłabionej już walucie i dziś funt ustabilizował swoją pozycję. Mógł mieć na to wpływ, lepszy od prognozowanych wskaźnik zamówień. Można się jednak spodziewać, że GBP pozostanie nadal wrażliwy na zmienne nastroje inwestorów oraz wszelkie informacje związane z Brexitem, a jego średni kurs wyniósł dziś 5,19 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
25.07.2016
Katarzyna Orawczak