Komentarz walutowy 4.08.2015

Dopiero rozpoczął się tydzień, a inwestorzy już czekają na piątek. Nic dziwnego od danych z amerykańskiego rynku pracy dużo zależy. Spekulacje inwestorów już wywołały wahania par walutowych. Najbardziej było to widoczne na parytetach CHF/PLN oraz USD/PLN. Również spadki na rynku surowców mocno wpływały na forex.

 

W którym kierunku pójdzie dolar?

Kurs EUR/USD w dalszym ciągu nie obrał kierunku notowań. Jak do tej pory nie pojawiły się dość silne czynniki, które zmobilizowałyby powyższą parę do określenia trendu. Inwestorzy obstawiają bardziej, że kurs pójdzie w dół, jednak zależeć to będzie przede wszystkim od piątkowych danych z USA dotyczących rynku pracy. Określenie terminu podwyżki stóp procentowych jest uzależnione od tego, jakie sygnały da amerykańska gospodarka. Fed ma mieszane uczucia, ponieważ rynek surowców a konkretnie ropa naftowa zbliża się do tegorocznych minimów, co mocno wpływa na wartość USD. Podczas dzisiejszej sesji średnia wartość dolara wyniosła 1,09 EUR.

Leniwy handel na parze EUR/PLN

Próba przebicia oporu 4,15 okazała się nieudana. Para EUR/PLN nie zareagowała na lekki spadek inflacji producenckiej w Strefie Euro. Notowania tego parytetu stwarzają wrażenie jakby udzielił im się leniwy okres wakacyjny. Kalendarium makroekonomiczne dla Polski jest puste, więc jeśli zostanie wyznaczony jakikolwiek kierunek zmian to będzie to za sprawą publikacji dla Europy. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,14 PLN.

Wahania dolara

Dolar w dalszym ciągu utrzymuje przewagę na parze ze złotówką. Nasza waluta przez chwilę miała swoją szansę schodząc do 3,76. Po chwilowych wahaniach kurs powrócił do poziomu 3,77. Spadek wartości surowców powoduje duży nacisk na główna parę walutową, co z kolei odbija się na pośrednio z nią związanych parytetach. Było to widoczne podczas dzisiejszej sesji. Po wzlotach i spadkach średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 3,77 PLN.

Frank szwajcarski zależny od nastrojów globalnych

Globalny nastrój również wystukiwał rytm parze CHF/PLN. Podczas dzisiejszej sesji widać było silną motywację złotówki do zejścia poniżej 3,90. Nasza waluta w tym tygodniu niestety nie będzie miała, czym się wesprzeć, aby zejść na dłużej poniżej tej wartości. Szansa leży jedynie w gorszych danych makro dla Szwajcarii. W tym tygodniu czeka nas jeszcze odczyt inflacji producenckiej oraz raportu z sytuacji na rynku pracy. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym franka wyceniono średnio na 3,89 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

04.08.2015
Trześniowski