Komentarz walutowy 6.06.2016

Co powie Janet Yellen? Inwestorzy zastanawiali się nad tym przez większą część dzisiejszej sesji. Piątkowe dane dotyczące rynku pracy w USA były ogromnym zaskoczeniem. Spadek prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie spowodował, że tematem nr 1 na rynku walutowym stał się Brexit.

Co powie J. Yellen?

Początek tygodnia nie przyniósł zmian w notowaniach głównej pary walutowej, która po piątkowych danych makro znajduje się na poziomie 1,13. Duże zaskoczenie, rozczarowanie i ciekawość – takie tak w kilku słowach można określić emocje inwestorów po publikacji danych z rynku pracy. Nikt bowiem, nie spodziewał się, że liczba nowych miejsc pracy będzie tak mała. Podwyżka stóp procentowych w takiej sytuacji prawdopodobnie przesunie się na koniec roku. Dzisiejsze wystąpienie publiczne prezes Fed J. Yellen będzie bardzo interesujące. Znając jej podejście do tematu stóp procentowych możemy spodziewać się bardzo spokojnego, wyważonego i adekwatnego do sytuacji przemówienia. Pytanie, czy jej słowa będą w stanie uspokoić rynki i dolar ponownie się umocni? Średni kurs EUR/USD wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty stabilnie na parze z Euro

Kurs euro mimo lekkiego wzrostu o poranku do poziomu 4,39 w drugiej części dnia osłabił się do poziomu 4,36. Dzisiejsza sesja oprócz publikacji zamówień w przemyśle w Niemczech nie zawierała nic, co mogłoby przyczynić się do większych wahań. Jutrzejszy dzień przyniesie zdecydowanie więcej wrażeń. Aktualnym tematem na europejskich parkietach jest referendum w Wielkiej Brytanii oraz ustawa o pomocy dla kredytobiorców walutowych, która już jutro zostanie oficjalnie zaprezentowana. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,36 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Słaby dolar

Największym poszkodowanym rozpoczynającego się miesiąca jest dolar. Osłabienie, które miało miejsce w piątek dziś było kontynuowane. Do końca dnia praktycznie nic się nie zmieni. Być może jedynie słowa J. Yellen poprawią pesymistyczne nastawienie inwestorów, którzy spodziewali się zmian w polityce monetarnej już w czerwcu. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,85 PLN.

USD/PLN

kurs usd, kurs dolara

Źródło: Biznes.pl

Frank szwajcarski czeka na ustawę

Dzisiejsze notowania franka szwajcarskiego były bardzo zmienne, dwukrotnie przebił on poziom 3,96. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują jutrzejszej prezentacji nowego projektu ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Zeszłotygodniowy rozgłos w tej sprawie był spowodowany wyciekiem mylnych informacji. To, w jaki sposób prezydent ma zamiar pomóc m.in. frankowiczom i jaki udział w tym projekcie będzie miał NBP, dowiemy się już niebawem. Średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł dziś 3,95 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt coraz słabszy

Im bliżej referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, tym kurs funta staje się coraz słabszy wobec złotego. Para GBP/PLN systematycznie odsuwa się od majowego szczytu 5,80. Weekendowe sondaże pokazały, że rośnie liczba obywateli, którzy chcą opuszczenia wspólnoty europejskiej. Kurs GBP tuż po otwarciu sesji w poniedziałek zareagował na te informacje niemal automatycznie i z poziomu 5,58 osunął się do 5,54. Do 23 czerwca temat Brexitu będzie tematem nr 1 nie tylko w Anglii, ale również w Europie i na całym świecie. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,54 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

06.06.2016
Trześniowski