Mozolna droga ku szczytom. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 15-19.07.2019

Już w najbliższy wtorek ogłoszone zostanie nazwisko nowego premiera Wielkiej Brytanii. W ramach przygotowań do nowej sytuacji, we czwartek brytyjscy posłowie poparli poprawkę do ustawy o Irlandii Północnej. W efekcie trudniej będzie zawiesić przyszłemu premierowi parlament w celu wymuszenia Brexitu bez umowy.

W Kongresie odrzucono rezolucję w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa. Powoli powraca sprawa Iranu. Z jednej strony prezydent Trump informuje, że amerykanie zestrzelili irańskiego drona, z drugiej Teheran straszy łamaniem postanowień międzynarodowego porozumienia dotyczącego denuklearyzacji, bo Europa nie ułatwia dostępu do światowych rynków. Sytuacji nie poprawia napięcie wokół kolejnego zaginięcia statku w cieśninie Ormuz. Mimo iż wojna handlowa między USA a Chinami przycichła, kolejne marki ogłaszają, że napięcia negatywnie wpływają na ich zyski. Złoto i srebro zyskują na wartości.

Na spokojnie

Wysyp danych makro z amerykańskiego gospodarki nie stanowił dla dolara istotnego punktu odniesienia w stosunku do waluty europejskiej. ECB zapowiedział dokonanie ponownej oceny celu inflacyjnego oczekując na ruch ze strony FED. Do FED zaś o powrót do luzowanie polityki pieniężnej regularnie apeluje prezydent Trump. Dolar jest pod presją braku pozytywnych informacji o koniunkturze w Eurolandzie. Mimo chwilowego umocnienia w połowie tygodnia, ostatnie 5 dni kończy się dla tej pary podobnie jak poprzednie. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR-USD kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Złotówka bez nerwowych ruchów

Po raz pierwszy od kwietnia 2017 roku w czerwcu spadła wartość produkcji przemysłowej w Polsce. Zaskakuje to tym bardziej, że ostatnie miesiące pokazały, iż polski przemysł jest odporny na załamania u zachodnich sąsiadów. Jednak nie dane krajowe, a czynniki globalne bardziej wpływają na polską walutę. Stąd złotówka w tym tygodniu w odniesieniu do euro zachowała się stabilnie. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,25.

EUR/PLN

EUR-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Para USD/PLN ma małe wakacje

Na minimalne wahania nie miały wpływu ani niesprzyjające amerykańskiej walucie dane z rynku pracy, ani spadająca ilość pozwoleń na budowę domów. Także rozczarowujące dane o polskiej produkcji przemysłowej nie wpłynęły znacząco na pozycje złotówki. Maksimum dolar uzyskał w środę, dziś średni kurs USD/PLN to 3,78.

USD/PLN

USD-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Frank chce więcej

Stabilny frank wydaje się powoli umacniać wobec złotówki. Ostatni tydzień nie przyniósł wielkich skoków, ale brak na horyzoncie informacji, które miałyby skutecznie pomóc polskiej walucie. Tym bardziej, że opublikowany w czwartek bilans handlu zagranicznego Szwajcarii był o ponad 1 mld lepszy od prognozowanego. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,85.

CHF/PLN

CHF-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Przyczajony funt

Zbliżające się ogłoszenie nazwiska nowego premiera zdaje się mieć razem z doskonałymi danymi z brytyjskiego rynku pracy, dobry wpływ na funta. Brytyjska waluta nieco umocniła się w mijającym tygodniu wobec innych, co miało oczywisty wpływ na jej relacje ze złotym. O przełomie nie ma jednak jeszcze co mówić, na razie funt odrabia zaledwie część strat. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,75.

GBP/PLN

GBP-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl
19.07.2019
Ekantor.pl