Nastroje w RPP. Komentarz walutowy 08.11.2017

W połowie tygodnia najwięcej emocji skupia krajowy kalendarz danych. RPP opublikuje bowiem decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Dla złotego kluczowe będzie jednak to, jakie nastroje panują wśród decydentów w kwestii podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku.

 

RPP – kiedy podwyżka?

Rynek nie spodziewa się by dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej miała być kluczowa. Stopy procentowe powinny pozostać na dotychczasowym poziomie, jednak to co najsilniej przykuwa uwagę to konferencja z udziałem prezesa NBP, która tradycyjnie rozpocznie się o godzinie 16. Niewykluczone, że wśród decydentów pojawi się więcej “jastrzębich” tonów. Jako termin możliwej podwyżki podaje się listopad 2018. Natomiast zacieśnianie polityki w pierwszej połowie przyszłego nie jest raczej brane pod uwagę.

 

Niewiele danych, rynek skupiony na reformie Trumpa

Poza decyzją RPP niewiele się dzieje w kalendarzu danych. Stąd też uwaga na szerokim rynku skupiać się będzie przede wszystkim na reformie podatkowej Donalda Trumpa. Plan jest prosty, w rzeczywistości okazuje się jednak bardziej skomplikowany. W dodatku administracja prezydenta chciałaby przeforsować zmiany do Dnia Dziękczynienia. Nie można jednak wykluczyć, że reforma podzieli losy zmian w systemie zdrowia.

 

Rok po wyborach w USA

Mówiąc o Donadzie Trumpie warto przypomnieć, że dziś mija rok od kiedy Amerykanie zdecydowali wybrać go na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był to rok wielu emocji, również na rynku walutowym, dla którego prezydent-miliarder początkowo okazał się czynnikiem prodolarowym. Prezydentura mocno jednak zweryfikowała oczekiwania inwestorów, co przełożyło się na spadek notowań USD. Na chwilę obecną kluczowe dla rynku jest to jak potoczą się losy reformy podatkowej.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

Słabsza pozycja euro utrzymuje się. Obecnie średni kurs EUR/USD wynosi 1,15.

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

Notowania euro w parze ze złotym od kilku dni wahają się w przedziale 4,23-4,24

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

W parze z dolarem panuje relatywny spokój. USD/PLN pokazuje średnią wartość  3,65

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

Analogicznie prezentuje się kurs franka, z tym że szwajcarska waluta wyceniania jest na 3,66 PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

Do południa na wartości stracił funt

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
16:00 Komunikat po posiedzeniu RPP – Polska
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

08.11.2017
Katarzyna Orawczak