Nie czas, by odpoczywać. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 21-25.08.2023

Produkcja przemysłowa w lipcu – jak podał Główny Urząd Statystyczny – spadła o 2,7% rok do roku. Jednak to jeszcze nie mówi wszystkiego o kondycji polskiego przemysłu. 8,5% to spadek produkcji przemysłowej w porównaniu do ostatniego miesiąca. To słabo wziąwszy pod uwagę fakt, że pomiędzy styczniem a lipcem 2022 roku notowaliśmy wzrost produkcji o 12,9%. Na domiar złego niższy od oczekiwań jest wzrost płac. Przeciętne nominale wynagrodzenie brutto w dużych firmach w lipcu 2023 roku wyniosło o 10,4% wyższe niż przed rokiem – jak wynika z danych GUS.

Sierpniowe PMI w Strefie Euro potwierdzają podejrzenia dotyczące recesji w krajach, w których posługuje się euro. Aktywność sektora przemysłowego największych gospodarkach Europy rośnie w przeciwieństwie do aktywności w sektorze usługowym.

Eurodolar ćwiczy kondycję

Eurodolar zaliczył lekki spadek we środę, ale już dzień później wrócił do poziomu z początku tygodnia. Dziś w parze EUR/USD kończymy średnim kursem na poziomie 1,08.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Euro w górę

Pod koniec wakacji cena euro wzrosła, ale i tak kosztuje mniej niż pod koniec czerwca. W piątkowe popołudnie 25 sierpnia 2023 roku średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,46.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Miesięczne szczyty

Jeszcze w ubiegłą niedzielę popołudniem można było nieśmiało liczyć na to, że cena dolara spadnie poniżej 4 złotych. Jeszcze bliżej tej psychologicznej granicy byliśmy we wtorkowy poranek, kiedy dolar kosztował średnio 4,07. Po publikacji danych dotyczących aktywności w sektorach usługowym i przemysłowym dolar podrożał, a na koniec tygodnia kurs ustabilizował się w parze USD/PLN na średnim poziomie 4,12.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Frank na zielono

W minionym tygodniu weszliśmy w trend wzrostowy na szwajcarskiej walucie. Oczywiście nadal mamy do czynienia z ceną franka o około 30 groszy niższą niż pod koniec ubiegłych wakacji. Druga połowa sierpnia to bardzo lakoniczne informacje ze szwajcarskiej gospodarki. Zatem wobec braku informacji makroekonomicznych, które miałyby wpływ na relację w parze CHF/PLN ostatni piątek wakacji kończymy płacąc za jednego funta średnio 4,66 złotego.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Koniec wakacji 2023 tańszy niż wrzesień ubiegłego roku

Poniedziałek rozpoczął się w parze GBP/PLN spokojnie, bo na poziomie 5,21. Już we środę przed południem cena jednego funta skoczyła do 5,25. Końcówka tygodnia – już po informacjach o wzroście podaży pieniądze – bez niespodzianek. W piątkowe wczesne popołudnie zamykamy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,20.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
25.08.2023
Ekantor.pl