Nie czas narzekać. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 15-19.06.2020

Mieszane nastroje po bieżących publikacjach danych makro. W Polsce niezadowolenie z kondycji złotówki, na świecie kolejne doniesienia o przypadkach zakażeń COVID-19, w Europie spotkanie przywódców w sprawie funduszu naprawczego.

Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie sugeruje niezadowolenie z obecnego kursu złotego. Nie da się ukryć, że złotówka po sporym osłabieniu w marcu, stopniowo i dość powoli odrabia straty do głównych walut. Obecnie złoty jest zaledwie o 5% słabszy niż na początku roku, co nie poprawia konkurencyjności cenowej polskiego eksportu.

W polskim przemyśle widać poprawę po kwietniowej zapaści, jednak wartość produkcji sprzedanej w maju była o 17% niższa niż przed rokiem. Satysfakcjonująca nie jest też sytuacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Maj przyniósł bowiem trzeci z rzędu spadek zatrudnienia, które było w piątym miesiącu roku o prawie 90 tysięcy mniejsze niż w kwietniu.

Odbicie widać w prognozach i oczekiwaniach Strefy Euro. Indeks Instytutu ZEW obrazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech podskoczył o ponad 10 pkt. w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca.

W USA rekordowe wyniki sprzedaży detalicznej, której wartość w maju była aż o 17,7% wyższa niż w kwietniu – to najsilniejszy wzrost w 28-letniej historii statystyk. Gorzej jest z liczbą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Co prawda ich liczba nadal spada (z 1566 do 1508 tys.), ale nie dzieje się to zdecydowanie wolniej od oczekiwań.

Delikatny balans na niekorzyść euro

Przeplatanka pozytywnych i negatywnych danych makro z Europy i zza oceanu nie pozwala na olbrzymie skoki w kursie euro do dolara. Wydaje się, że szczególnych zmian nie przyniesie też piątkowy szczyt UE. Tydzień w parze EUR/USD kończy się na średnim poziomie 1,12.

EUR/USD

EUR_USD_Kursy_walut_Ekantor_pl_15-19.06
źródło: Bankier.pl

Po środku stawki

Przebieg tygodnia w parze EUR/PLN nie przyniósł zaskoczeń i nie pozwolił złotówce na radykalne odbicie. Tydzień kończy się niewiele słabszym kursem europejskiej waluty niż miało to miejsce w poniedziałek rano. Dziś średni kurs w parze EUR/PLN to 4,45.

EUR/PLN

EUR_PLN_Kursy_walut_Ekantor_pl_15-19.06
źródło: Bankier.pl

Delikatnie droższy dolar

Po wtorkowym, chwilowym zejściu kursu amerykańskiej waluty poniżej 3,9 zł, sytuacja wróciła do poziomów z otwarcia tygodnia i dziś średni kurs w parze USD/PLN ustabilizował się na poziomie 3,97.

USD/PLN

USD_PLN_Kursy_walut_Ekantor_pl_15-19.06
źródło: Bankier.pl

Minimalne zmiany

Szwajcarski Bank Narodowy zgodnie z oczekiwaniami pozostawia na stałym poziomie stopę depozytową i deklaruje konieczność utrzymania ekspansywnej polityki monetarnej. O ile początek czerwca mógł dawać jakieś nadzieje na dalsze spadki kursu szwajcarskiej waluty, o tyle teraz nie ma już o tym mowy i tydzień w parze CHF/PLN kończy się kursem minimalnie niższym niż poniedziałkowy, bo na poziomie 4,18.

CHF/PLN

CHF_PLN_Kursy_walut_Ekantor_pl_15-19.06
źródło: Bankier.pl

Bez radykalnych zmian

Kolejna fala luzowania obostrzeń w Wielkiej Brytanii. Bank Anglii rozszerza program skupu aktywów. Funt w tym tygodniu po raz kolejny niebezpiecznie zbliżył się do kursu 5,0, ale od środowego popołudnia złotówka delikatnie odrobiła straty. Tydzień kończy się średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 4,91.

GBP/PLN

GBP_PLN_Kursy_walut_Ekantor_pl_15-19.06
źródło: Bankier.pl
19.06.2020
Ekantor.pl