Niespodzianki i rozczarowania. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.07.2017

Ostatni tydzień lipca w Polsce – pod względem politycznym – okazał się gorący. Słowa Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw o sądownictwie wywołały poruszenie nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Na szerokim rynku uwaga skierowana była na USA.

 

Euro – silnie w górę

Tydzień na głównej parze walutowej rozpoczął się spokojnie. Amerykańska waluta nabrała oddechu po tym, jak z USA napłynęły informacje o przegłosowaniu uchylenia Obamacare oraz zatwierdzeniu ustawy nakładających nowe sankcje na Rosję. W środę wieczorem doszło jednak do gwałtownego wzrostu w obrębie EUR/USD. Przyczyna? Postawa Rezerwy Federalnej, która okazała się mniej “jastrzębia”. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Emocje polityczne

Po poniedziałkowych słowach Andrzeja Dudy złoty zdołał po części wymazać spadek do jakiego doszło przed weekendem. Było to jednak chwilowe. Już we wtorek inwestorzy skupili się na wydarzeniach z szerokiego rynku. Kalendarz danych dla Eurolandu w tym czasie prezentował się skromnie. Przedstawione zostały m.in. indeksy PMI, które okazały się słabsze niż prognozowano. Więcej interesujących odczytów napłynęło z Niemiec. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,25 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek po FOMC

Do połowy tygodnia dolar choć słaby to jednak zachowywał się dość stabilnie względem złotego. Deprecjacja tej waluty nastąpiła po komunikacie wydanym przez FOMC. W kolejnych dniach nastroje zaczęły się jednak wyciszać. Przez ostatnie dni nie zabrakło danych, z czego kluczowy był piątkowy wstępny odczyt PKB za II kwartał.  Dziś średnia wartość USD osiągnęła 3,62 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank słabnie

Ciekawie prezentował się wykres złotego z frankiem. Szwajcarska waluta pokazała mianowicie wartości najniższe od 15 stycznia 2015, czyli czarnego czwartku kiedy to doszło do nagłego wzrostu jej wartości. Taka relacja w parze CHF/PLN wynika przede wszystkim ze zmniejszonej awersji do ryzyka. Nie bez wpływu mogło być również uspokojenie emocji wokół ustaw o sądownictwie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,73 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na ustalenia

Nie ma znaczących postępów w rozmowach między Wielką Brytanią, a państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W atmosferze brexitowej niepewności funt pozostaje słaby. W tym tygodniu zaprezentowano kilka ważnych danych, w tym wstępne PKB II kwartał. Wynik okazał się zgodny z prognozami, ale dynamika w ujęciu rok do roku spadła. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,74 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.07.2017
Katarzyna Orawczak