Nowy miesiąc, nowy kwartał (komentarz walutowy 03.04.2017)

Dzisiejsza sesja przebiegła przede wszystkim wokół publikacji poszczególnych indeksów PMI oraz oczekiwaniu na wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Po południu doszło jednak do pewnych wahań kursów wywołanych informacjami o zamachu w Petersburgu.

 

Euro nadal w dół

Kurs EUR/USD kontynuował dziś spadek. W tygodniu rynek będzie wypytywał kolejnych sygnałów mogących opowiedzieć się za umocnieniem amerykańskiej waluty. Kluczowe pod tym względem mogą okazać się wystąpienia przedstawicieli Fed – dziś wieczorem wypowie się m.in. William Dudley. Najciekawsze dla tej pary informacje zostaną natomiast opublikowane w piątek – mowa oczywiście o danych z rynku pracy w USA. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez zaskoczenia

Nastroje panujące na rynku walutowym nie przeszkadzają złotemu w utrzymaniu silniejszej pozycji – choć ostatnie dane z kraju nie są przychylne polskiej walucie. W trakcie dzisiejszej sesji publikowane były indeksy PMI. W Strefie Euro odczyt ten okazał się być zgodny z przewidywaniami, podobnie zresztą jak w Niemczech. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Oczekiwanie na kolejną podwyżkę

Nie bez wahań prezentował się dzisiejszy wykres USD/PLN, mimo to dolar kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym tygodniu aprecjację. Indeks PMI dla tego kraju przedstawiony zostanie w dalszej części dnia. Następnie uwaga skieruje się na wystąpienia członków Fed, którzy mogą wprowadzić zamieszenie, co do oczekiwań wobec czerwcowego posiedzenia FOMC. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,97 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Kolejne dane z Polski

Po piątkowym wzroście frank utrzymuje co prawda pozycję, jednak można powiedzieć, że w perspektywie kilku tygodniu jest ona relatywnie słaba. Dziś polska waluta zmierzyła się z kolejnymi rozczarowującymi danymi. Indeks PMI dla przemysłu – przy oczekiwaniach 54,6 – osiągnął wartość 53,5. Z kolei w Szwajcarii ten sam wskaźnik przewyższył prognozy. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość kursu CHF/PLN wyniosła 3,97.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Kondycja Wielkiej Brytanii pod obserwacją

Na dzisiejszy indeks PMI szczególną uwagę zwrócono w Wielkiej Brytanii. Na tle rozpoczynającego się Brexitu, każdy odczyt dotyczący kondycji gospodarczej tego kraju ma szczególne znaczenie. Wskaźnik ten rozczarował oczekiwania i wypadł słabiej od wyników zaprezentowanych w poprzednim miesiącu. Może to utrudnić funtowi kontynuację wzrostu i dziś średnia wartość tej waluty osiągnęła 4,97.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
03.04.2017
Katarzyna Orawczak