Oczekiwania ws podwyżek stóp procentowych (komentarz walutowy 01.03.2017)

Amerykańska waluta zyskuje dziś w notowaniach. Po części za sprawą uspokojenia nerwowości wokół wystąpienia Donalda Trumpa, a po części za sprawą podsycania apetytu na marcową podwyżkę stóp procentowych. Emocje kumulujące się wokół Stanów Zjednoczonych przysłoniły nieco dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny.

 

Zwiększony sentyment do dolara

Wydarzeniem dnia miało być wystąpienie Donalda Trumpa przed Kongresem. Prezydent USA podtrzymał dotychczasową retorykę oraz wizję odbudowy amerykańskiej potęgi i choć obietnic było więcej niż konkretnych planów ich realizacji – rynek ponownie postanowił zaufać tym słowom. Za siłę dolara w ostatnich godzinach w dużej mierze odpowiedzialny jest Bill Dudlley z Fed, który wpłynął na zwiększenie prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w czasie najbliższego posiedzenia. Dziś średnia wartość euro osiągnęła wartość 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Spadek notowań euro

W trakcie dzisiejszej sesji wspólna waluta musiała się zmierzyć nie tylko ze wzrostem atrakcyjności dolara, ale również z szeregiem odczytów. Przed południem inwestorzy zapoznali się z indeksami PMI dla przemysłu w Strefie Euro oraz Niemczech, a te nie zdołały dorównać wcześniejszym prognozom. W dalszej części dnia zostały opublikowane informacje o wstępnej inflacji konsumenckiej w Niemczech, która z kolei nieznacznie przewyższyła oczekiwania. W wyniku takiej koniunktury euro straciło dziś na rzecz złotego i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Sygnały na temat polityki pieniężnej

W kierunku północy wykresu powędrował dziś kurs USD/PLN. W najbliższych dniach inwestorzy uważnie będą przyglądać się informacjom napływającym z USA. Najwięcej uwagi przykują piątkowe wystąpienia Fed, w tym prezes Rezerwy Federalnej – Janet Yellen. Dziś jeszcze rynek pozna stanowisko Roberta Kaplana. Nie bez znaczenia będą również dane makroekonomiczne, z których najważniejsze to raport o sytuacji na rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,08 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez nerwowości

Spadek można było dziś zaobserwować w kursie CHF/PLN, jednak może być to wyłącznie korekta ostatnich wzrostów wynikających m.in. z rynkowych niepokoi. W kalendarzu danych znalazły się dziś dwie pozycje z Polski. Indeks PMI dla przemysłu wykazał spadek wobec poprzedniej wartości oraz prognoz i wyniósł 54,2, natomiast lepiej zaprezentował się wskaźnik rynku pracy wg BIEC. Dziś średnie notowania kursu franka wyniosły 4,03 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Indeks PMI dla przemysłu rozczarował

Ciekawie prezentował się dzisiejszy wykres funta. Brytyjska waluta kontynuowała bowiem, rozpoczętą pod koniec zeszłego tygodnia, tendencję spadkową. Za słabością GBP opowiedział się przedstawiony dziś indeks PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii, który zawiódł oczekiwania i wykazał spadek wobec styczniowego odczytu. Pozostałe dane okazały się bardziej optymistyczne. Mimo to średni kurs funta osiągnął dziś 5,01 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.03.2017
Katarzyna Orawczak