Ogórkowe przeceny. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.08.2021

Złotówka coraz słabsza w kursie z frankiem i dolarem, poprawne nastroje w europejskiej produkcji. Afganistan wraca w ręce Talibów.

Rządowy pakiet fiskalny i luzowanie polityki pieniężnej mają zwiększyć skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 2,7 proc., a co ważniejsze inflację CPI o 2,2 proc. w 2021 roku. Tego przynajmniej spodziewa się NBP. Póki co inflacja bazowa w górę, a dynamika produkcji przemysłowej poniżej oczekiwań. opublikowane dziś wyniki sprzedaży detalicznej pokazały spadek o 1,5% miesiąc do miesiąc.

Produkt Krajowy Brutto w Strefie Euro rok do roku w drugim kwartale sięga 13,6 proc., w związku brakiem znaczących danych makroekonomicznych stosunek euro do kluczowych walut pozostaje niezmienny. Wyjątkiem jest dolar, który kosztuje nieco więcej niż w ubiegłym tygodniu.

Ożywienie amerykańskiego rynku pracy przez kolejny spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych dobrze wróży przed jesienną falą pandemii. Podobnie dobre są wyniki amerykańskiej produkcji przemysłowej.

Amerykański prezydent komentując sytuację w Afganistanie stwierdził, że decyzja o wyjściu wojsk z terenu tego kraju była szeroko konsultowana i sojusznicy na nią przystali. Tymczasem w mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z masowymi ucieczkami z kraju Afgańczyków nie godzących się na przejęcie zarządzania krajem przez Talibów.

EUR/USD: Wyprzedaże na eurodolarze

Ostatnio eurodolar był tak słaby jesienią 2020. Nabrany pod koniec lipca rozpęd wyhamował i przecenił eurodolara z 1,18 na 1,16. W piątkowe popołudnie średni kurs w parze EUR/USD to 1,16.

EUR_USD __ Kursy (1)
źródło: Bankier.pl

EUR/PLN: Nic dobrego

Jeszcze w środę za jedno euro płaciliśmy średnio 4,55, druga połowa tygodnia to drożejąca europejska waluta i słabnąca moc złotego. 20 sierpnia popołudniu średni kurs w parze EUR/PLN to 4,58.

EUR_PLN __ Kursy (1)
źródło: Bankier.pl

USD/PLN: Drogo i drożej

Bank centralny USA przyznał oficjalnie, że jeszcze w tym roku przymierza się do ograniczenia programu skupu obligacji. Jednocześnie złotówka nie zyskuje argumentów do walki o dobrą pozycją w odniesieniu do dolara i dziś za jednego dolara płacimy średnio 3,92.

USD_PLN __ Kursy (2)
źródło: Bankier.pl

CHF/PLN: W kierunku szczytów

Ubiegły tydzień skończył się średnim kursem w parze CHF/PLN na poziomie 4,22, w tym już do takiego kursu nie wróciliśmy. Wykres ceny franka szwajcarskiego wyrażonej w polskiej walucie zmierza w kierunku widzianym w październiku 2020 roku, a 20 sierpnia za jednego franka zapłacić trzeba średnio 4,27 złotego.

CHF_PLN __ Kursy (1)
źródło: Bankier.pl

GBP/PLN: Lekkie doły

W ubiegłym tygodniu było drogo, ale od piątku trzynastego funt nieco potaniał. Poniedziałek tego tygodnia rozpoczęliśmy od kursu 5,36, a kończymy się kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,34.

GBP_PLN __ Kursy (1)
źródło: Bankier.pl
20.08.2021
Ekantor.pl