Okres „przedogórkowy”. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 5-9.06.2023

Oczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej, tanie euro i spodziewane wyniki aktywności sektora usług. Nudy?

To już dziewiąte posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym nie doszło do podniesienia stóp procentowych. Taka decyzja jest zresztą zbieżna z oczekiwaniami rynku, który ostatecznie zaakceptował najwyższy od dwudziestu lat pułap stóp na poziomie 6,75% i nie bardzo spodziewał się podczas minionego posiedzenia jakichkolwiek zmian. Bardziej interesująca zwykle bywa konferencja po komunikacie RPP, ale tym razem nawet ona nie wzbudziła sensacji. Była bowiem bliźniaczo podobna do ostatniego „występu” Adama Glapińskiego.

Jednymi z bardziej istotnych danych opublikowanych w minionym tygodniu były finalne odczyty indeksów PMI dla usług w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Strefie Euro czy USA. Mimo iż w największej gospodarce Starego Kontynentu aktywność sektora przemysłowego rośnie (z 56 na 57,2) w całej Strefie Euro mamy do czynienia z lekkim spadkiem z 56,2 na 55,1. Nadal jednak poziom powyżej 50 punktów świadczy o tym, że usługi „wychodzą z dołka”. Trudniej jednoznacznie ocenić aktywność sektora usługowego za oceanem. Tam bowiem warto wziąć pod uwagę dwa wskaźniki, a mianowicie PMI oraz ISM. Ten pierwszy – jak w przypadku Europy jest Wskaźnikiem Managerów Logistyki ten drugi zaś obrazuje zmiany ogólnej aktywności sektora usług na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród managerów logistyki 375 przedsiębiorstw usługowych. W ostatnim odczycie PMI dla usług w USA osiągnęło poziom 54,9 zaś ISM dla usług spadł z 51,9 do zaledwie 50,3.

Bez gwałtownych ruchów

Co prawda nieznacznie, ale w tym roku eurodolar jest silniejszy niż u progu ubiegłorocznych wakacji. Euro wraca do poniedziałkowej kondycji pod koniec tygodnia i dziś w parze EUR/USD mamy średni kurs na poziomie 1,07.

EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Euro na dwuletniej przecenie

Cena europejskiej waluty w okresie od 5 do 9 czerwca tego roku jest jedną z najniższych od czerwca 2021 roku. Spadek kursu euro wobec złotówki widać także obserwując ostatni miesiąc. 8 maja za jedno euro płaciliśmy średnio 4,55, dziś zaledwie 4,46 złotego. Wczesne piątkowe popołudnie w parze EUR/PLN kończymy na średnim poziomie 4,46.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Przystępna cena dolara

9 czerwca 2022 roku dolar kosztował średnio 4,33 złotego, w tym roku czerwiec rozpoczął się taniej i nic nie zapowiada, by to miało się w najbliższych dniach diametralnie zmienić. Miniony tydzień kształtował cenę dolara pomiędzy 4,17 a 4,19, dopiero czwartek przyniósł znaczącą przecenę i dziś wczesnym popołudniem za jednego dolara płacimy zaledwie 4,15 złotego.

USD/PLN

Drożyzna już za nami?

źródło: Bankier.pl

Szwajcarska waluta wykonała w mijającym tygodniu zaledwie jeden ruch wobec złotego, który można nazwać dynamicznym. Było to w czwartkowe wczesne popołudnie, kiedy jej cena spadła do średniego poziomu 4,58. Pozostała część tygodnia to kurs bliższy 4,60 do 4,62. Dziś frank szwajcarski kosztuje średnio 4,61 złotego.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Zapowiedź tańszych wakacji na Wyspach?

Kurs funta zdaje się stabilizować. Po drogim kwietniu i stosunkowo tanim maju, cena brytyjskiej waluty cumuje w okolicach poziomu 5,2. W ubiegłym roku w połowie czerwca mieliśmy do czynienia z funtem droższym średnio o 10-15 groszy. Finalnie tydzień kończymy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,20.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
09.06.2023
Ekantor.pl