Ostatnie dni lutego spokojne. Podsumowanie tygodnia. (Komentarz walutowy 20-24.02.2017)

Biorąc pod uwagę emocje, jakie będą towarzyszyć inwestorom w pierwszej połowie marca, miniony tydzień można uznać za spokojny. Uwaga rynku skupiona była przede wszystkim na sygnałach, mogących sugerować podwyżkę stóp procentowych w USA podczas najbliższego posiedzenia.

 

Odwrócenie relacji

Amerykańska waluta rozpoczęła tydzień z opóźnieniem, a to za sprawą obchodzonego w poniedziałek Dnia Prezydenta. Kluczowe dla dolara informacje zostały opublikowane dopiero w środę. Inwestorzy wyczekiwali bowiem minutek FOMC, które miały zwiększyć lub oddalić prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych. Komunikat ostudził apetyt na zacieśnienie polityki Fed w I kw., w wyniku czego tendencja spadkowa w parze EUR/USD została odwrócona. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W ślad za główną parą

Notowania EUR/PLN w ostatnich dniach zależne były przede wszystkim od sytuacji w głównej parze walutowej, a ta z kolei związana była z informacjami zza oceanu. W tym czasie rynek zapoznał się z solidnymi danymi ze Strefy Euro i Niemiec, które choć zostały zauważone, to nie wpłynęły na kurs walut. Ważną wiadomością tego tygodnia okazała się również rezygnacja Francois Bayrou z ubiegania się o fotel prezydencki we Francji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmienność dolara

Kilka wahań odnotowanych zostało w parze dolara ze złotówką. Amerykańska waluta nie zdołała jednak sięgnąć wartości 4,10 PLN. Mimo, że inwestorzy w ostatnich dniach skupieni byli przede wszystkim na sygnałach mogących sugerować podwyżkę stóp na posiedzeniu 15 marca, to ich uwadze nie umknęły wiadomości z Białego Domu. Odnotowana została między innymi zapowiedź przedstawienia szczegółów odnośnie planów podatkowych D. Trumpa. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,07 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Optymizm utrzymany

Nastroje kumulujące się wokół głównej pary walutowej uwidoczniły się także na wykresie franka. Szwajcarska waluta zanotowała spadek wartości, który w kulminacyjnym momencie osiągnął 4,02 PLN. Pod koniec tygodnia udało się dokonać częściowej korekty. Publikowane w tym czasie dane z Polski – choć nie odgrywały dużego znaczenia – to były one potwierdzeniem optymizmu utrzymującego się wśród polskich konsumentów. Dziś średnia wartość kursu CHF/PLN wyniosła 4,04.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit nadchodzi

Ku północy wykresu kierował się w ostatnich dniach funt brytyjski. Mimo, że w środę nastąpił nagły spadek jego wartości, to został on dość szybko skorygowany. Ilość publikowanych w tym czasie danych z brytyjskiej gospodarki była niewielka, ale w odczytach nie uwidoczniły się obawy o zbliżający się Brexit. Rozpoczęcie procesu opuszczania UE planowane jest najpóźniej na koniec marca. Dziś średnia wartość funta wyniosła  5,09 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.02.2017
Katarzyna Orawczak