Początek ważnego tygodnia. Komentarz walutowy 23.10.2017

Tydzień rozpoczyna się wyjątkowo skromnie, co jednak nie oznacza, że emocji w najbliższym czasie zabraknie. Uwaga rynku skupiać się będzie bowiem na czwartkowym posiedzeniu ECB.

 

Poniedziałkowy kalendarz bez wielu danych

Dziś wiele się nie dzieje. W Wielkiej Brytanii zostanie opublikowany wskaźnik zamówień wg CBI, natomiast w Polsce poznamy podaż pieniądza M3 – i to właściwie tyle. Wybiegając jednak na przód kalendarz makroekonomiczny prezentuje się bardziej okazale. Już jutro prezentowane będą wstępne odczyty indeksów PMI dla strefy usług i przemysłu w Europie i USA. W środę uwagę przykuje PKB Wielkiej Brytanii, informacje o zamówieniach w USA oraz indeks instytutu Ifo w Niemczech. W czwartek najważniejszy będzie ECB, natomiast tydzień zakończony zostanie informacją o PKB w Stanach Zjednoczonych.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie ECB

Oddziaływanie czynników makro na waluty może pozostać jednak ograniczona. To czwartkowa sesja przyniesie bowiem najwięcej emocji. Odbędzie się wówczas posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych, a w trakcie późniejszej konferencji M. Draghiego zaprezentowane mają być ustalenia dotyczące programu QE. Wydarzenie to może wywołać wiele wahań na wykresach walutowych. Rynek spodziewa się zmniejszenia skali skupu zakupów do 40 mld oraz wydłużenia programu.

 

Agencja S&P: Rating Polski bez zmian

Na początku tygodnia warto również wrócić pamięcią do piątku, gdzie po zakończonej sesji poznaliśmy decyzję agencji ratingowej S&P. Rating Polski został utrzymany na poziomie BBB+.

 

Sytuacja na wykresach walutowych

EUR/USD
Kurs EUR/USD na otwarciu dzisiejszej sesji wyceniany jest na 1,17. Dla głównej pary walutowej kluczowe informacje w najbliższych dniach to wybór nowego przewodniczącego Fed oraz plany ECB związane z programem QE. Europejski bank może jednak starać się łagodzić komunikat o redukcji, by nie doprowadzić do gwałtownego wzrostu euro.

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

EUR/PLN

Piątkowa decyzja agencji S&P nie wywarła silnego wpływu na notowania złotego. EUR/PLN utrzymuje pozycje z zeszłego tygodnia. Dla polskiej waluty ważne mogą okazać się jednak czwartkowe informacje napływające z ECB.

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

USD/PLN

Kurs dolara oscyluje wokół wartości 3,60 PLN. Dziś na horyzoncie nie ma danych mogących spowodować większą zmienność w tej parze. Rynek skupiony będzie na sygnałach dotyczących szefa Fed oraz reformy podatkowej.

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

CHF/PLN

Podobnie prezentuje się para frank-złoty. Skromny kalendarz krajowych danych sprawi, że złoty podążać będzie śladem nastrojów na szerokim rynku.

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

GBP/PLN

Funt odbił się od minimów z piątków, jednak brytyjska waluta pozostaje osłabiona.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet) – Strefa Euro
12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
14:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) – Polska
19:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Danièle Nouy) – Stefa Euro

23.10.2017
Katarzyna Orawczak