Podsumowanie tygodnia 11-15.05.2015

Miniony tydzień okazał się relatywnie dobry dla złotówki. Nieco gorzej natomiast miała się amerykańska waluta, której osłabienie związane było z gorszymi od oczekiwanych odczytach danych makroekonomicznych. Notowania franka szwajcarskiego ze złotówką należały do bardzo zmiennych. Temat Grecji podczas handlu na rynku walutowym zszedł na drugi plan.

 

 

Złotówka dobrze kończy tydzień w parze z USD

Koniec tygodnia okazał się dobry dla naszej waluty w zestawieniu z dolarem. Spore wahania towarzyszyły parze USD/PLN podczas dzisiejszej sesji. Dość niejednoznaczne dane z amerykańskiej gospodarki pozwoliły PLN osiągnąć poziom 3,55. Z jednej strony liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych była mała co wskazywało na dobrą kondycję rynku pracy, z drugiej strony dane o cenach producentów zaniepokoiły spadkiem o 0,4%. Taka rozbieżność wpłynęła niekorzystnie na dolara. Utrzymanie w przyszłym tygodniu powyższej wartości jest bardzo możliwe dzięki pomyślnemu wzrostowi PKB dla Polski, który w kwietniu wyniósł 3,5%. To czy zostanie ponownie przełamany opór 3,60 zależy od odczytu dzisiejszych popołudniowych danych makro dla USA.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Co zrobić z tym frankiem?

6 groszy różnicy. Tak wahał się kurs pary CHF/PLN w minionym tygodniu. Frank najdroższy był we wtorek po 3,94 zł., natomiast najtańszy dziś w godzinach porannych. Wczorajszy spadek zapoczątkował korektę w dół, dzięki czemu mamy wartość 3,86. Jak widzimy notowania pary CHF/PLN były bardzo zmienne, wahania towarzyszyły jej podczas każdej sesji. Opór został przełamany dzięki dobrej kondycji naszej waluty, którą wspierały pomyślne odczyty danych makro.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

Przepychanki EUR i PLN

Notowania pary EUR/PLN pokazały, że złotówka starała się cały tydzień pociągnąć kurs w dół. W piątek w końcu się to udało. Został osiągnięty poziom 4,04, dzięki wsparciu otrzymanym ze strony dobrych odczytów makroekonomicznych. Wartość ta może się utrzymać w poniedziałek dzięki sprzyjającym danym PKB, który wzrósł o 3,5%. Zepchnięty na dalszy plan temat Greckich problemów finansowych również okazał się pomocny w aprecjacji złotego.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolar najsłabszy od lutego

Para EUR/USD tydzień rozpoczęła stabilnie na poziomie 1,11, dopiero od wtorku rozpoczęła się wspinaczka w górę aż do wartości 1,14. Gorsze wartości makroekonomiczne od oczekiwanych przez rynek przyczyniły się do osłabienia dolara względem euro. Inwestorzy wyczekują popołudniowych informacji z USA na temat stanu tamtejszej gospodarki. Do ważniejszych z nich należą: Indeks Emire State publikowany przez Bank Rezerw Federalnych, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie New York oraz raport dotyczący produkcji przemysłowej. Jeśli okażą się dobre, staną się czynnikiem zachęcającym dolara do wzrostu.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

 

15.05.2015
Katarzyna Orawczak