Podsumowanie tygodnia 24-28.08 2015

Tydzień pełen emocji dobiega końca. Ostatnia sesja na rynku walutowym pękała w szwach od zaplanowanych na ten dzień publikacji makroekonomicznych. Mimo to, zmienność w notowaniach była niewielka.

 

Dolar wyszedł cało z trudnego tygodnia

 
W niełatwej sytuacji znajdował się w minionym tygodniu dolar. Silne spadki akcji na chińskiej giełdzie spowodowały w poniedziałek deprecjację amerykańskiej waluty. Dodatkowym czynnikiem obniżającym wartość dolara były zmiany na rynku surowców. Taniała ropa, miedź oraz złoto. Po ustabilizowaniu się sytuacji poprzez działania Banku Ludowego Chin, który dokonał zmian wysokości stóp procentowych wszystko zaczęło wracać do normy. Różnica na kursie EUR/USD w tym tygodniu wyniosła ok. 4 centów. Wczorajsza rewizja PKB dla USA wsparła USD. Dzięki tym danym jest szansa do końca dzisiejszej sesji zejść poniżej 1,12. Średnia wartość za dolara wyniosła dziś 1,12 EUR.

EUR/USD

dzisiejszy kurs dolara, kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Silne wahania na parze EUR/PLN utrzymywały się cały tydzień

 
Bardzo duże wahania można było zaobserwować na parze EUR/PLN podczas ostatnich sesji na forex. W poniedziałek został osiągnięty szczyt 4,25. Po wtorkowym spadku do 4,20 wydawało się, że będzie przez następne dni kontynuowany trend spadkowy. Niestety euro utrzymywało się na wartości dzięki relatywnie dobrym odczytom danych makro. Oprócz wydarzeń na chińskiej giełdzie dość odczuwalnym czynnikiem była sytuacja w greckim parlamencie, który czekają przedwczesne wybory. Inwestorzy dość nerwowo reagowali na większą niż zazwyczaj ilość informacji z szerokiego rynku. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,23 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, dzisiejszy kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1092,profile-wykresy.html

Nadzieja na podwyżkę stóp we wrześniu przywrócona

Koniec tygodnia okazał się zdecydowanie lepszy od jego początku. Nastroje inwestorów poprawiły się, co możemy zawdzięczać wzrostowi PKB w USA oraz mniejszej liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Dzięki nim powróciła do gry szansa na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku, a może i nawet we wrześniu. Niestety ucierpiała na tym nasza waluta. Dzisiejsze i wczorajsze wartości okazały się całkiem niezłe, ale nie były na tyle dobre, aby długotrwale wpłynąć na kurs USD/PLN. Średnia wartość wyniosła dziś 3,74 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, dzisiejszy kurs pary USD/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Wyjątek od reguły

Frank szwajcarski zachowywał się w minionym tygodniu jak przydrożna kartka papieru, która wiruje to w dół to w górę od każdego nawet najmniejszego podmuchu. Uspokojenie po tąpnięciach na chińskiej giełdzie widać dziś było już na większości par walutowych oprócz parytetu CHF/PLN. Od poniedziałku praktycznie do wczoraj utrzymywała się na wykresie wartość 3,92 – 3,93. Dopiero dziś chwilowo było widoczne niewielkie zejście w okolice 3,90 – 3,91. Jeśli dalej notowania utrzymają się na takim poziomie, to bez interwencji SNB się nie obędzie. Frank został dziś wyceniony średnio na 3,92 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, dzisiejszy kurs CHF

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

28.08.2015
Trześniowski