Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 22-26.08.2016

Od poniedziałku na rynku panowała atmosfera wyczekiwania na dzisiejsze wystąpienie prezes Fed Janet Yellen podczas trwającego od czwartku sympozjum bankierów. Perspektywa poznania planów Rezerwy Federalnej w kwestii stóp procentowych przyćmiła dane publikowane w tym tygodniu.

 

Piątek najważniejszym dniem tygodnia

Wahania, które w tym tygodniu pojawiały się w parze EUR/USD były związane przede wszystkim z napięciem, pojawiającym się odnośnie zacieśnienia polityki pieniężnej Fed. Rynek od poniedziałku spekulował, jaki może być dzisiejszy ton wypowiedzi Janet Yellen, a publikowane w tym czasie dane makroekonomiczne zeszły na drugi plan i odczytywane były przede wszystkim przez pryzmat ich wpływu na decyzję Fed. Wystąpienie prezes Fed rozpocznie się o 16:00 czasu polskiego. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Projekt budżetu osłabił PLN

Złotówka również pozostała w tym tygodniu pod silnym wpływem informacji zza oceanu, jednak jej relację z euro można było uznać za ustabilizowaną. Zwrot nastąpił wczoraj w godzinach popołudniowych. Natomiast dziś wartość euro zdołała pokonać poziom 4,33 PLN. Takie zachowanie tłumaczy się negatywną reakcją rynku na projekt budżetu na 2017 roku oraz perspektywą luzowania polityki pieniężnej. W wyniku powyższego średni kurs euro wyniósł dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Aprecjacja dolara

Rosnące z każdym dniem oczekiwania wobec amerykańskiego banku centralnego znajdują odzwierciedlenie w notowaniach dolara, który od wtorku powoli, ale skutecznie pnie się do góry. Korzystne dane odnoszące się do gospodarki USA, choć nie znajdowały się w centrum zainteresowania, to jednak wzmogły apetyt na podwyżkę stóp procentowych. Najważniejsza jednak pozostaje postawa, jaką podczas dzisiejszego wystąpienia obierze Janet Yellen. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła poziom 3,83PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Odbicie franka

Relacja jaka w tym tygodniu łączyła franka szwajcarskiego ze złotówką nie była zaskoczeniem. Polska waluta przestała być napędzana dobrze przyjętym przez inwestorów projektem ustawy frankowej, a brak znaczących publikacji krajowych sprzyjał stabilizacji. Dystans dzielący te dwie waluty zaczął pogłębiać się w czwartek, co może mieć związek ze źle odebranymi przez rynek założeniami odnoszącymi się do budżetu na 2017 rok. Niekorzystnie na PLN mogą wpływać również głosy o możliwej obniżce stóp procentowych. W wyniku takiej koniunktury średni kurs franka wyniósł dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt odreagowuje

Ostatnie dane z Wielkiej Brytanii wykazały, że w przeciwieństwie do inwestorów, Brytyjczycy nie przejęli się konsekwencjami, jakie może nieść za sobą podjęta przez nich w czerwcu decyzja o opuszczeniu struktur UE. Mimo, że rynek pozostaje niepewny wobec zachowania funta, to ostatnie dni dla tej waluty okazują się całkiem optymistyczne. Wzrost notowań wywołany jest najprawdopodobniej pozytywnymi odczytami, które oddalają widmo dalszego luzowania polityki pieniężnej przez BoE. Dziś funt osiągnął średni poziom 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
26.08.2016
Katarzyna Orawczak