Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 25.07-29.07.2016

Tydzień na rynku walutowym upłynął w atmosferze spokoju i wyczekiwania na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Wydźwięk komunikatu ze strony Fed zaburzył utrzymującą się od poniedziałku stabilizację i osłabił pozycję dolara. Spadek odnotował również frank, który we wtorek znalazł się poniżej psychologicznej bariery 4,00 PLN.

 

Dolar oddaje prowadzenie
Od początku tygodnia sytuację między EUR/USD można było uznać za unormowaną, jednak na wyraźną niekorzyść wspólnej waluty. Sytuacja zaczęła się zmieniać w środę, co było spowodowane wyczekiwaniem na decyzję ze strony amerykańskiego banku centralnego. Chociaż inwestorzy nie spodziewali się zmiany w sposobie prowadzenia polityki pieniężnej przez Fed, to jednak mieli nadzieję na pewne prognozy, mogące przybliżyć termin podwyższenia stóp. W wyniku tych okoliczności dolar stracił względem euro i jego średnia wartość wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs dolara, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Pewna pozycja złotego
Złoty od kilku dni znajduje się w koniunkturze, zapewniającej mu kurs względem euro na poziomie 4,35 PLN.  Czwartkowe wzmocnienie euro, które wynikało z niepewności wobec dalszego kierunku polityki pieniężnej Fed sprawiło, że waluta ta zyskała również w parze ze złotówką. PLN szybko zaczął jednak odrabiać straty. Opublikowane dziś dane dotyczące inflacji w Strefie Euro oraz wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, pokazały że potrzebny jest silniejszy impuls, aby zmienić relacje w tej parze. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dolar osłabiony niepewnością
Zniecierpliwienie rynku walutowego w związku z brakiem informacji ze strony Fed sprawiło, że dolar stracił w połowie tygodnia również względem złotówki i w kulminacyjnym momencie osiągnął poziom 3,92. Dzisiejsze dane dotyczące PKB nie były zachwycające, co może jeszcze bardziej zniechęcić inwestorów do amerykańskiej waluty. Bodźcem do mocniejszych ruchów w tej parze może się natomiast okazać zaplanowana na przyszły tydzień publikacja dotycząca amerykańskiego rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,90 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Zmienność franka
We wtorek frank szwajcarski odnotował silną deprecjację względem polskiej waluty. Takie zachowanie wrażliwej – zarówno na czynniki globalne, jak i lokalne – waluty zaczęto nawet tłumaczyć interwencją ze strony banku szwajcarskiego. W kluczowym momencie frank sięgnął poziomu 3,98. Od wczoraj jednak CHF odrabia straty i nie można wykluczyć pogłębienia dystansu w tej parze, który będzie rósł wraz z niepokojami dotyczącymi ustawy kredytowej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt reaguje na Brexit
Chociaż osłabiony decyzją Brytyjczyków funt starał się unormować sytuację w parze ze złotówką, to jednak napływ niekorzystnych danych z Wielkiej Brytanii pokazał, że zapoczątkowanie procesu odejścia od Unii Europejskiej nie pozostało obojętne dla gospodarki tego kraju. Silny spadek, któremu ulegał kurs funta od wczorajszej sesji sprawił, że jego średnia wartość osiągnęła dziś 5,15 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
29.07.2016
Katarzyna Orawczak