Poranny komentarz walutowy 1.07.2016

Od referendum w Wielkiej Brytanii minął już tydzień. Rynek walutowy miał czas na to, aby ustabilizować się, co bardzo wyraźnie dało się zauważyć po wczorajszym solidnym umocnieniu złotego. Dziś w centrum uwagi inwestorów znajda się dane dotyczące przemysłu na świecie.

Kurs głównej pary walutowej dzisiejszą sesję rozpoczął od mocniejszych wahań w przedziale 1,10-1,11. Zmienność na tej parze była wywołana zapewne jeszcze wczorajszymi publikacjami makro oraz doniesieniami z Europy, z których kluczowa zdaje się informacja o planowanej na przyszły miesiąc podwyżce stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy skoncentrują się na drugiej części sesji, gdzie poznają wartość indeksów PMI i ISM dla przemysłu w USA. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,10 USD.

Koniec tygodnia przyniósł długo wyczekiwane umocnienie złotego, który pod koniec wczorajszej sesji prawie powrócił do poziomu sprzed brytyjskiego referendum na parze EUR/PLN. Również widoczne było silne osłabienie dolara, który piątkowy handel rozpoczął od poziomu 3,93. Frank szwajcarski dotarł do poziomu 4,03 z którego na pewno ucieszyli się polscy kredytobiorcy. Bardzo silne osłabienie zanotował również funt brytyjski, który docierając do poziomu 5,22 osiągnął tym samym roczne minimum. Było to spowodowane prawdopodobnie zapowiedzianą przez prezesa Banku Anglii zmianą w polityce monetarnej tego kraju, która może nastąpić już w przyszłym miesiącu. W trakcie dzisiejszej sesji poznamy kilka istotnych dla danych makro, które mogą wpłynąć na notowania walut. Będą to głównie publikacje danych dotyczących przemysłu.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • PKB – Czechy
  • Indeks PMI dla przemysłu – Polska
  • Sprzedaż detaliczna – Szwajcaria
  • Indeks PMI dla przemysłu – Hiszpania
  • Indeks PMI dla przemysłu – Szwajcaria
  • Indeks PMI dla przemysłu – Niemcy
  • Indeks PMI dla przemysłu – USA
  • Indeks ISM dla przemysłu – USA.
01.07.2016
Katarzyna Orawczak