Powrót do poziomów z marca. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 1-5.06.2020

Europejski Bank Centralny pozostawia stopy procentowe na niezmiennym poziomie, zwiększając jednocześnie do prawie 1,4 bln euro program skupu aktywów. W Europie wzrost aktywności sektora usługowego i przemysłowego. W USA powolne zmiany na rynku pracy.

Kwota funduszu ratunkowego została przez Europejski Bank Centralny zwiększona o 600 mld euro i zamierza utrzymać program pomocowy (PEPP) aż do czerwca 2021 roku. To większe niż się spodziewano wsparcie nie pozostaje bez znaczenia dla wyceny europejskiej waluty.

W Polsce sejm uchwalił kolejną odsłonę tarczy antykryzysowej. W jej ramach mamy m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm czy wydłużenie do 28 czerwca okresu, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Indeksy PMI w poszczególnych europejskich krajach w końcu delikatnie idą w górę. W Strefie Euro indeks PMI dla usług wzrasta z 12 do ponad 30 pkt. Widać również wzrost aktywności sektora produkcyjnego w Europie i w USA.

Stany Zjednoczone walczą nie tylko z COVID-19, ale zmagają się również z zamieszkami w Minneapolis.
Cena ropy po zaliczeniu podwójnego dna pod koniec kwietnia, zaczęła rosnąć, ale już widać, że wzrosty mogą zatrzymać się na poziomie 40 dolarów za baryłkę. Rynek czeka na spotkanie OPEC+.

Kontynuacja umacniania euro

Euro zyskuje na wartości względem głównych walut, w tym dolara po decyzji ECB, który rozszerzył ratunkowy skup aktywów. Tym samym kurs w parze EUR/USD wraca do stanu z początku marca i tydzień kończy się na poziomie 1,13.

EUR/USD

EUR_USD_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Trend boczny

Silniejsze euro i słabszy dolar oznaczają zwykle lepsze warunki dla złotówki. W tym tygodniu odnotowaliśmy jeden solidny spadek wartości euro względem złotówki, ale finalnie końcówka tygodnia przynosi stabilizacje w parze EUR/PLN na poziomie 4,45.

EUR/PLN

EUR_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Tanio, a może być jeszcze taniej

Od poniedziałku codziennie dolar jest tańszy. Zmiana kierunku tego trendu nastąpiła tylko w czwartek i było to związane z decyzją ECB o „dosypaniu” pieniędzy do europejskiej gospodarki. Piątek przynosi delikatną podwyżkę wyceny amerykańskiej waluty i dziś średni kurs USD/PLN to 3,92.

USD/PLN

USD_PLN_kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Jak trzy miesiące temu

Euro odbiło tegoroczne straty w parze z frankiem, zaś w stosunku do złotówki poza czwartkowym wzrostem wartości szwajcarskiej waluty nadal mamy do czynienia ze spadkami w parze CHF/PLN. Dziś średni kurs CHF/PLN na poziomie 4,10.

CHF/PLN

CHF_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło: Bankier.pl

Stabilność zachowana

Kurs funta do złotówki utrzymuje rozsądny poziom poniżej 5 zł, mimo jednego większego skoku w okolice 4,9 zł, tydzień kończy się spokojnie, średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 4,96.

GBP/PLN

GBP_PLN_Kursy_walut_ekantor_pl
źródło; Bankier.pl
05.06.2020
Ekantor.pl