Przed świętami złoty słabszy. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 10-14.04.2017)

W przedświątecznym kalendarzu makroekonomicznym uwagę skupiały przede wszystkim odczyty dotyczące inflacji. Na wykresach złoty tracił wobec podstawowych walut, silniejszy był natomiast dolar. Musiał się on jednak ponownie zmierzyć ze słowami Donalda Trumpa.

 

Reakcja na Trumpa

Rozczarowujące dane o rynku pracy w USA nie zdołały przeszkodzić dolarowi w umocnieniu i na początku tygodnia notowania EUR/USD sięgały minimów 1,05. Silniejsza pozycja amerykańskiej waluty zdołała się utrzymać do środy, kiedy to nastąpiła aprecjacja euro, będąca odpowiedzią na słowa prezydenta USA. Donald Trump zwrócił uwagę na zbyt silną pozycję dolara. Pod koniec tygodnia ruch ten został wymazany i dziś średnia wartość euro wyniosła 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Niemiec i nastroje globalne

Bez charakterystycznych wahań prezentuje się wykres EUR/PLN.  Na początku tygodnia doszło do umocnienia euro wobec polskiej waluty i relacja ta utrzymała się do piątku. Kalendarium dla Strefy Euro w tym czasie prezentowało się wyjątkowo skromnie. Inwestorzy skupili się więc na danych z Niemiec. We wtorek zaskoczeniem okazał się solidny odczyt indeksu instytutu ZEW, z kolei w środę napłynęły informacje o zgodnym z prognozami spowolnieniu dynamiki inflacji konsumenckiej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar silniejszy

Silniej prezentowała się również pozycja dolara w parze z polską walutą. Podobnie jak w przypadku EUR/USD w połowie tygodnia amerykańska waluta musiała zmierzyć się ze słowami Donalda Trumpa. Rynek odnotował również zmianę nastawienia prezydenta wobec krytykowanej do tej pory polityki Fed- w tym prezes Janet Yellen, której poniedziałkowej wystąpienie nie wniosło nic nowego w kwestii podwyżki stóp procentowych. W kalendarzu nie zabrakło także danych, z których najwięcej uwagi skupiała inflacja, ilość wniosków dla bezrobotnych oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,99.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

W kończącym się dziś tygodniu złoty stracił również wobec franka szwajcarskiego. W tym czasie rynek zdołał zapoznać się z kilkoma krajowymi danymi, choć notowania złotego wciąż silnie skorelowane są z panującymi globalnie nastrojami. Najwięcej zainteresowania wzbudziła inflacja CPI za marzec, która wyhamowała i wykazała spadek 0,1% względem ubiegłego miesiąca. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,97 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt pokonał 5,00 PLN

Osłabioną pozycję rodzimej waluty można było zaobserwować również w jej parze z funtem, który konsekwentnie umacniał notowania pokonując barierę 5,00. Nie zabrakło w ostatnich dniach również danych z Wielkiej Brytanii. Dynamika inflacji CPI zwolniła i w ujęciu rocznym wyniosła 1,8% przy oczekiwaniach 1,9%. Wzrosła natomiast ilość wniosków dla bezrobotnych. Dziś średnia wartość GBP/PLN osiągnęła 4,99.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.04.2017
Katarzyna Orawczak