Spadek euro po ECB. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 23-27.10.2017

To był tydzień ECB i Mario Draghiego. Żadne inne wydarzenie nie przykuwało tak uwagi, jak czwartkowa konferencja, która odbyła się po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Plany dotyczące QE osłabiły jednak euro, straciła również polska waluta.

 

Draghi osłabił euro

Czwartkowe wystąpienie Draghiego rzucało cień na pozostałe dni tygodnia. Stąd też reakcja rynku na publikowane dane była ograniczona. Tuż przed informacjami z ECB euro zaczęło zyskiwać na wartości. Ostatecznie słowa prezesa banku okazały się rozczarowujące dla wspólnej waluty. Limit QE został zmniejszony do 30 mld, jednak sam program trwać będzie co najmniej do września 2018. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,15 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane na drugim planie

Kalendarz makroekonomiczny dla strefy euro nie prezentował się zbyt okazale. We wtorek zostały zaprezentowane mieszane dane PMI dla przemysłu oraz usług. Pierwszy wypadł powyżej prognoz, drugi – poniżej. Poza tym mieliśmy również informację na temat poprawiających się nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. Jednak to czwartkowe wystąpienie Draghiego spowodowało osłabienie złotego. Dziś średni kurs EUR/PLN pokazał wartość 4,24.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Kto zostanie nowym szefem Fed?

Osłabienie złotego pod koniec tygodnia wyraźnie zaznaczyło się w parze z dolarem. Dla amerykańskiej waluty ważne pozostają również kwestie związane z Fed. Już niebawem Donald Trump powinien bowiem zaprezentować swoją decyzję dotyczącą tego, kto zostanie nowym przewodniczącym Rezerwy Federalnej. Rynek typuje dwa nazwiska. “jastrzębiego” Johna Taylora i “gołębiego” Jeromego Powella. Dziś uwagę przykuwała jeszcze dynamika PKB za III kwartał, która znacznie przewyższyła prognozy. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 3,66 USD.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Atmosfera ciąży złotemu

Od początku tygodnia frank szwajcarski delikatnie osuwał się w dół. W czwartek jednak doszło do umocnienia pozycji tej waluty. Przyczyną oczywiście była atmosfera rynkowa związana z ECB. W tym tygodniu nie zabrakło danych z kraju, jednak ich znaczenie było drugorzędne. Poznaliśmy m.in. stopę bezrobocia, która jak się okazało – wciąż spada. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,65 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Przez ostatnie dni funt zachowywał się spokojnie. Do mocniejszego wzrostu doszło w czwartek. Pojawiające się w tym tygodniu dane z brytyjskiej gospodarki, choć nieliczne, to były jednak ważne. Uwagę przykuwał silniejszy od prognozowanego wzrost dynamiki PKB za III kwartał. Rozczarowaniem natomiast okazały się dane na temat sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
27.10.2017
Katarzyna Orawczak