Stopy procentowe w centrum zainteresowania. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 22-26.07.2019

Wielka Brytania ma nowego premiera, ale jego wybór nie poprawia słabej sytuacji funta. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy Boris Johnson określa warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jako nieakceptowalne. W Europie ECB zdecydował się na cięcie stóp procentowych, ale i pozostawił sobie pole do manewru w bliskiej przyszłości. Na spekulacje pozwoliło użycie w oświadczeniu po spotkaniu ECB określenia, iż Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe ECB pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przynajmniej do połowy 2020 roku.

W USA rośnie cena ropy w wyniku utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Mike Pompeo zapowiada, że jeśli zajdzie potrzeba osobiście uda się do Iranu w celu zażegnania konfliktu na linii Waszyngton-Teheran.

Euro pod presją

Czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego nie mogło nie wpłynąć na pozycję europejskiej waluty. W wyniku braku decyzji o obniżeniu stóp procentowych euro częściowo odreagowało wcześniejszą słabość, wynikającą m.in. z niekorzystnych danych z przemysłu. PMI dla przemysłu w Niemczech spada do 43,1, co jest wynikiem najniższym od siedmiu lat. W połączeniu z niższym od spodziewanego PMI dla przemysłu we Francji (PMI – 50, wobec prognozowanego 51,6), daje to mierny łączny PMI dla strefy euro. Co prawda lepiej wygląda PMI dla usług w eurolandzie, jednak dane z przemysłu znalazły wyraźne odbicie na rynku walutowym w postaci najniższego poziomu eurodolara od końca maja. Dalsze reakcje w parze EUR/USD będą w dużej mierze zależeć od FED. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.

EUR/USD

EUR-USD kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Złotówka stabilnie w parze z EUR

Ani słabe dane z przemysłu w eurolandzie, ani decyzja ECB w sprawie stóp procentowych nie przyniosła złotówce większych korzyści. Mimo dwóch widocznych tąpnięć euro wobec polskiej waluty tydzień dla złotówki kończy się tylko nieznacznie lepiej niż poprzedni. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,26.

EUR/PLN

EUR-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Dolar drożeje

Osłabienie złotówki widać w kursie dolara, który do końca tygodnia stopniowo drożał. Zbliżamy się więc do dwumiesięcznych maksimów. Wpływ na to mają zapewne lepsze od prognoz dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, bez środków transportu czy spadająca liczba zasiłków dla bezrobotnych z USA. W obliczu niezłej sytuacji gospodarczej należy się jednak spodziewać, że globalne spowolnienie nie wpłynie w najbliższych tygodniach na złotego negatywnie. Dziś średni kurs USD/PLN to 3,83.

USD/PLN

USD-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Frank w doskonałej formie

Wobec niepewnej sytuacji na światowych rynkach, frank zyskuje nowe siły. W połowie mijającego tygodnia zbliżył się do 3,88, czyli poziomu z jakim mieliśmy do czynienia ostatnio w połowie 2017 roku. Ostatecznie jednak tydzień kończy średni kurs CHF/PLN na poziomie 3,86.

CHF/PLN

CHF-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl

Nowy premier – stary funt

Wybór Borisa Johnsona na przywódcę Partii Konserwatywnej nie oddala ryzyka Brexitu bez umowy. Presja na funcie pozostaje, głównie z uwagi na śmiałe deklaracje obecnego premiera wygłaszane jeszcze w trakcie kampanii. Najczarniejsze scenariusze mówią o spadku kursu funta do parytetu z dolarem, w przypadku wyjścia bez umowy. Co prawda funt odnotował w tym tygodniu minimalny wzrost, ale póki co w parze GBP/PLN nie zapowiadają się drastyczne zmiany. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,76.

GBP/PLN

GBP-PLN kursy_walut_komentarz_walutowy_ekantor_pl_kantor_internetowy_wymiana_walut
źródło: Bankier.pl
26.07.2019
Ekantor.pl