Syndrom przerwy świątecznej. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 25-29.12.2023

W polskiej gospodarce nieśmiało słychać o ożywieniu, w Europie nastroje „oszczędnie pozytywne”, na świecie oczekiwanie na rozwiązania konfliktów militarnych.

Koniec roku to śladowe ilości wartościowych danych, które mogą jakkolwiek wpłynąć na wartość poszczególnych walut. Szykujemy się raczej na podsumowania tego, co było i projekcje najbliższych tygodni i miesięcy niż czekanie na kluczowe decyzje czy to banków centralnych czy poszczególnych rządów już „dziś”.

Dla nastrojów polskiego konsumenta istotny będzie stopień realizacji planów nowego rządu, zwłaszcza wszystko związane z podwyżkami płac oraz kwestiami społecznymi. Co prawda wyniki wyborów nieźle wpłynęły na inwestorów, ale jak będzie później, nikt nie chce jednoznacznie zakładać.

Na świecie nadal ożywiona dyskusja na temat stóp procentowych oraz sposobów radzenia sobie z inflacją. Dopiero w pierwszym tygodniu nowego roku dowiemy się jak zmieniła się aktywność sektora przemysłowego w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i za oceanem.

Zamknięcie roku będzie dla euro?

Świąteczny tydzień nie obfitował w argumenty do zmian sił w układzie EUR/USD. Nie zmienia to faktu, że od października mamy do czynienia z umocnieniem się eurodolara.
W ostatni piątek grudnia 2023 roku eurodolar odchodzi nieco od czwartkowego szczytu, średni kurs w parze EUR/USD kształtuje się na poziomie 1,10.

EUR/USD

eur-usd
źródło: Bankier.pl

Nadal tanie euro

W mijającym 2023 roku złoty umocnił się w stosunku do waluty europejskiej o 8,3%. Co więcej gdyby spojrzeć w ujęciu realnym, a zatem skorygowanym o inflację w naszym kraju i w Strefie Euro, polska waluta była najsilniejsza od 2008 roku! Ostatni pełny tydzień roku 2023 to średni kurs w parze EUR/PLN na poziomie 4,32. Dziś popołudniu za euro płacimy średnio 4,33 złotego.

EUR/PLN

eur-usd
źródło: Bankier.pl

Holiday break

Mimo iż za oceanem już w drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia publikowane były m.in. dane na temat cen nieruchomości dla przemysłu, danych z amerykańskiej gospodarki było niewiele. Naprawdę istotne informacje, czyli te na temat ilości zarejestrowanych po raz pierwszy bezrobotnych zobaczyliśmy dopiero we czwartek popołudniem. Szału nie ma, bo liczba osób, które pojawią się w „pośredniakach” wzrosła z 205 (21 grudnia 2023 roku) do 218 tys. (28 grudnia 2023 roku). Tydzień kończymy w parze USD/PLN ze średnim kursem na poziomie 3,92.

USD/PLN

usd-pln
źródło: Bankier.pl

Grudniowe szczyty

1 grudnia tego roku za jednego franka płaciliśmy średnio 4,57 złotego, dziś cena szwajcarskiej waluty jest o sześć groszy wyższa. Do maksymalnej ceny franka w mijającym roku, czyli 4,9 sporo jeszcze brakuje, nic też nie wskazuje na to, by do końca 2023 roku miało się coś zmienić. W ostatni piątek tego roku średni kurs w parze CHF/PLN jest na poziomie 4,66.

CHF/PLN

chf-pln
źródło: Bankier.pl

Tydzień pod znakiem 4,9 złotego za funta

Ostatni, w dodatku świąteczny tydzień roku nie sprzyja spektakularnym zmianom w kluczowych parach walutowych. Nie ma też przestrzeni na zmianę w ostatniej chwili wobec nielicznych nowych danych makro ze światowych gospodarek. Dziś średni kurs w parze GBP/PLN zamykamy na poziomie 4,99.

GBP/PLN

gbp-pln
źródło: Bankier.pl
29.12.2023
Ekantor.pl