To tylko przerwa. Komentarz walutowy 28.09.2017

Rajd dolara zostaje dziś wyhamowany, choć amerykańska waluta ma solidne fundamenty do kontynuowania wzrostów. Kolejnych dostarczył wczoraj Donald Trump przedstawiając szczegóły w sprawie reformy podatkowej.

 

Dolar ma mocne podstawy

Dolar w ostatnich dniach znacząco zyskał na wartości. Nie tak dawno mogliśmy bowiem obserwować kurs EUR/USD w okolicach 1,19. Wczoraj, późnym wieczorem Donald Trump przedstawił, tak głośno zapowiadaną reformę podatkową. Jeżeli nie powstrzyma jej Kongres, będzie silnym czynnikiem opowiadającym się po stronie dolara w najbliższym czasie. Dziś jednak amerykańska waluta wyhamowuje i średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Atmosfera nie sprzyja złotemu

Oddech w parze z euro łapie dziś złoty, jednak patrząc na wykres z ostatnich kilku dni – można stwierdzić, że oddech ten jest niewielki. W dodatku atmosfera może nie sprzyjać walutom rynków wschodzących. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy mieli okazję poznać stanowisko członków ECB. Napłynęły również dane o wstępnej inflacji konsumenckiej w Niemczech. Okazała się ona zgodna z prognozami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar ma podstawy do umocnienia

Aprecjacja dolara została dziś powstrzymana również w parze ze złotym. Biorąc pod uwagę to jakie oczekiwania pokłada się w działaniach Fed i reformie D.Trumpa to można powiedzieć, że dolar ma perspektywy do dalszych wzrostów. Jeszcze dziś po południu uwaga inwestorów przeniesie się do USA, gdzie obok danych padną kolejne słowa z ust reprezentantów Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,65.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W piątek dane z Polski

Nastroje panujące na szerokim rynku pozostawiają ślad również w kursie CHF/PLN. W trakcie dzisiejszej sesji pojawiły się informacje krajowe w postaci wskaźnika wyprzedzającego koniunktury, jednak to jutrzejsze publikacje mogą mocniej przykuć uwagę rynku. Na piątek bowiem zaplanowana jest wstępna inflacja CPI. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit wciąż kluczowy

Wyhamował dziś również funt. Brytyjska waluta w ostatnim czasie nabrała jednak sił, po tym jak zwiększyły się oczekiwania, co do decyzji podejmowanych przez BoE oraz negocjacji w sprawie brexitu. W trakcie dzisiejszego wystąpienia Mark Carney zauważył, że kwestia brexitu będzie mieć duże znaczenie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,90 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
28.09.2017
Katarzyna Orawczak